BU ÖZELLİKLER VARSA DİKKAT! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

BU ÖZELLİKLER VARSA DİKKAT!

Bu haber 30 Kasım 2021 - 14:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi, paranoid kişilik bozukluğu hakkında önemli bilgiler verdi.

İşte o bilgiler…

Ne söyleseniz yanlış anlayan, her söze ve davranışa alınganlık yapan, en ufak bir eleştiriyi kişisel saldırı algılayıp hemen savunmaya geçen, olayları kolayca çatışmaya çeviren birileri varsa çevrenizde, bilmiş olun ki bu kişiler, ‘Paranoid Kişilik’ özellikleri gösteriyor. Paranoid kişilik bozukluğunun genetik, sosyolojik, biyolojik veya nörolojik nedenleri olabilir. Bu kişilik bozukluğu sık karşılaşılan kişilik bozukluklarından biridir.

Paranoid kişilerin en belirgin 2 özelliği, insanlara kolay kolay güvenememeleri ve kuşkucu olmalarıdır. Özellikle kontrolü sağlayamadıkları kişiler üzerinde kuşkuları daha çok artar ve bu kişilerden gelen herhangi bir tutumu saygısızlık ya da tehdit olarak algılarlar. Bu yüzden pireyi deve yapmakta beceriklidirler.

Paranoid kişilerin diğer özellikleri ise şöyledir;

  • Eleştiriye kapalı olsalar da, güven alamadıkları kişilere karşı son derece eleştirel bir üslup kullanırlar. Bu üslup, barındırdıkları kibir duygusundan ileri gelir.
  • Birilerinden iyilik gördüklerinde muhakkak altında bir menfaat ararlar, kötülük gördüklerinde ise asla yapılanı unutmaz, kin tutarlar.
  • İnsanların dostane yaklaşımlarını ise “kullanılmak” olarak yorumlarlar. Onlar için güven alamadıkları kişilerden gelen her bakış ve tutum, muhakkak bir ima ve sebep içerir.

Bu özellikleri gösteren eşiniz, kayınvalideniz, görümceniz, arkadaşınız, sevgiliniz ya da herhangi bir yakınınız var ise “Neden bir türlü yaranamıyorum, nerede hata yapıyorum” diye kendinizi suçlamayın. Zira problem sizde değil, problem bu kişinin kişiliğinde. Siz problemin sizden kaynaklanmadığını fark edin ve koyacağın sınırlar ile kendinizi koruyun ve hayatınıza kendi bildiğiniz gibi devam edin.