Korona virüs tanısında etkili yöntem! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Korona virüs tanısında etkili yöntem!

Bu haber 20 Nisan 2021 - 13:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Özel 100. Yıl Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Alper Bozkurt; “Covid-19 pandemisi sürecinde PCR testinin yeterli sensitivitesinin olmaması, testin birçok hastada ikinci hatta üçüncü örnekte ancak pozitifleşmesi ve zaman zaman sonuçların geç çıkması gibi sebeplerden dolayı hastaların tanı sürecinde Toraks Bilgisayarlı Tomografi Tetkiki (BT) tercih ediliyor” dedi.

Dr. Bozkurt, Nisan ayında yayınlanan bir çalışmada, Covid-19 tanısı için BT’nin duyarlılığının %94 olduğu sonucuna varılmasının, Bilgisayarlı Tomografi (BT)’nin pandemi şartlarında hızlı karar verilmesi gereken orta- ileri vakalarda tarama testi gibi yaygın olarak kullanılmakta olduğunu belirtti.

Covid-19 hastalığında bulaş riskinin azaltılması için erken teşhis ve izolasyonun çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Alper Bozkurt; COVID-19’a özgü ilaçların yokluğu veya aşılama sürecinin yavaş ilerlediği bu günlerde, hastalığı erken bir aşamada tespit etmek ve enfekte olmuş bir hastayı sağlıklı kişilerden hemen izole etmenin gerekli olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti;

“Bilgisayarlı Tomografi (BT), yeni korona virüs hastalığı (COVID-19) tanısında akciğer tutulumunu göstermesi açısından daha güvenilir, pratik ve hızlı bir yöntemdir. Bu sayede hastaneye yatması gereken hastaların tespiti yapılarak tedavi sürecinin en erken bir şekilde başlanması sağlanmaktadır”

TORAKS BT NEDİR?

Toraks BT yani “Toraks Bilgisayarlı Tomografi” X ışınları yardımıyla elde olunan bir görüntüleme yöntemidir. Bu görüntüleme yöntemi toraks veya göğüs bölgesinin akciğer, kalp gibi organların ve göğüs kemiklerinin detaylı görüntüsünü çıkarmaya yardımcı olur. Bu görüntüler, teşhis ve tedavi sürecinde doktorlara yardımcı olacak önemli bilgileri içermektedir.

TORAKS BT NASIL YAPILIR?

Medikal bir görüntüleme işlemi olan Toraks BT; Göğüs, kalp ve akciğerlerin düşük radyasyon miktarları ile detaylı, üç boyutlu görüntülendiği bir tetkiktir. Toraks BT çekimi basit ve hızlıdır. Hasta sedyeye sırt üstü yatar ve göğüs bölgesine odaklanan cihaz, sedyenin öne doğru hareket etmesiyle tarama işlemini gerçekleştirir. Ortalama birkaç saniye süren tarama işleminde hastanın hareketsiz kalması istenir. Hastalar çekim esnasında ağrı, sızı hissetmez. Birkaç dakikalık işlem sonucunda günlük rutine dönüş yapılabilir. Çekim sonucunda elde edilen görüntüler anında bilgisayara aktarılır ve doktorun incelemesine sunulur.

Doktorlar tarafından herhangi bir risk veya sorun olup olmadığı analiz edilir ve bu yönde bir rapor yazılır. Akciğer grafisinden farklı olarak Toraks BT göğüs, iç organları (kalp ve akciğer), kas ve kemik dokusu ile kan damarlarını gösterir. Bu nedenle doktorların teşhis için detaylı görüntüler elde etmesini sağlar. Bazı durumlarda damarsal yapıların daha net bir şekilde görüntülenmesi amacıyla kontrast madde kullanılır. Bu madde damar yoluyla enjekte edilir.