‘SURİYELİLERE BU AYRICALIK İDDİALARI DOĞRU MU?’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

‘SURİYELİLERE BU AYRICALIK İDDİALARI DOĞRU MU?’

Bu haber 16 Kasım 2022 - 13:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Bursa Milletvekili, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Yüksel Özkan, Türkiye’de yaşayan sığınmacılar ve özellikle Suriyeliler ile ilgili cevabı kamuoyunda merak edilen soruları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Yüksel Özkan TBMM’ye sunmuş olduğu soru önergesi ile ilgili şöyle konuştu; “Ülkemizde yaşayan sığınmacıların gerek devlet kurumları gerekse özel kuruluşlardan çeşitli sosyal hizmetler ve mali yardımlar aldıkları bilinmektedir. Ancak zaman zaman medyada da yer alan farklı iddialar ve bunlarla ilgili çok çelişkili haberler ve açıklamalar yapılmaktadır”

VATANDAŞLAR MERAK EDİYOR

Daha önce sığınmacılar ile ilgili soru önergelerine verilen yanıtların yetersiz kaldığını ve birçok soru önergesine de yanıt alamadığını dile getiren Özkan, kamuoyu tarafından merak edilen tüm soruları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiğini belirtti. Ülkemizde sayılarının halen tam olarak açıklanmadığı sığınmacılar ile ilgili endişe içeren çok sayıda soru işaretleri bulunduğuna dikkat çeken Yüksel Özkan, vatandaşlarımızın sığınmacıların eğitiminden sağlığına, istihdamından vergi ödeyip ödemediklerine kadar her şeyin hükümet tarafından net bir şekilde açıklanmasını istediklerini söyledi.

HANİ AYAKKABI NUMARALARINA KADAR BİLİYORDUNUZ?

Yüksel Özkan şöyle devam etti; “İstiklal Caddesi’nde yaşanan hain terör saldırısında 6 canımızı kaybettik. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, daha önce sığınmacı olarak terör ve suç unsurlarının ülkemize sızdığı endişelerimizi dile getirmiştik. Suriye’den ülkemize gelen, 21 ayrı adres ile irtibat halinde olan, ev kiralayan ve dikkat çekmemek için tekstil atölyesinde işçi olarak çalışan terörist elini kolunu sallayarak, Taksim’de bombalı eylem yapıyor. Hani teröristlerden sadece 120 tane kalmıştı, hani ayakkabı numaralarına kadar biliyordunuz.

SIĞINMACI POLİTİKANIZ MİLLİ GÜVENLİK SORUNU OLUŞTURMUYOR MU?

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ‘Sınır Namustur’ dediğinde AKP trolleri kendisine bir sürü hakarette bulundular. AKP hükümetinin ‘açık kapı politikası’ kontrolsüz bir sığınmacı göçünün ülkemiz için nelere mal olacağını bizlere bir kez daha göstermiştir. Geçmişte suça karışıp karışmadığını bilmediğimiz yüz binlerce sığınmacıya vatandaşlık verildiği endişesi var. Taliban’dan kaçarak Türkiye’ye yasa dışı yollardan giriş yapan on binlerce sığınmacının neredeyse tamamının genç erkeklerden oluştuğunu biliyoruz. Yoksa gelenler ABD’nin o bölgede ki askeri mi? sorusu akıllara geliyor, bu milli güvenliğimize açık bir tehdittir”

KAÇ KİŞİ VATANDAŞ YAPILDI?

Özellikle Suriyelilerin gelmesiyle birlikte ülkemizin 30 yıllık aşı takviminin bozulduğuna işaret eden Milletvekili Özkan, yıllar süren bir sağlık politikasının birkaç yıl içerisinde alt üst edilmesini bir hekim olarak endişeyle izlediğini sözlerine ekledi.

Son günlerde ikamet adreslerinde özellikle Suriye uyruklu farklı kişilerin kayıtlı bulunduğunu tespit eden vatandaşların şikayetleri üzerine, nasıl bir yasal işlem başlatıldığının dahi açıklanmadığını ifade ederek, ‘bu kişilere yaklaşan seçimlerde oy mu kullandırılacak?’ diye soran Yüksel Özkan, daha önce de İçişleri Bakanı Soylu’ya ‘kaç sığınmacı Türk vatandaşı yapıldı’ sorusunu sorduğunu ve yanıt alamadığını hatırlatarak, “Aynı soruyu Fuat Oktay’a tekrar soruyorum” dedi.

Milletvekili Yüksel Özkan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti;

 • Ülkemizde sığınmacı sayısı kaçtır ve ülkelere göre dağılımı nedir?
 • Sığınmacıların ne kadarı ülkelerine geri dönmüşlerdir?
 • Suriye kökenli ve diğer sığınmacılara devlet tarafından maaş ödendiği iddiaları doğrumudur?
 • Suriye uyruklu sığınmacıların, diğer yabancı uyruklu kişiler için, zorunlu olan çalışma izni kriterlerinin birçoğundan muaf tutulduğu doğrumudur?
 • Suriyeli ve diğer sığınmacılar iş yeri açabilir mi? Açabiliyorlarsa kriterleri nelerdir?
 • Suriyeli sığınmacıların, araba satın alırken ÖTV ödemediği ve kullandıkları arabalar için MTV gibi vergileri ödemediği iddiaları doğru mudur?
 • Suriyeli sığınmacıların araç muayene ücreti ödemediği iddiaları doğrumudur?
 • Suriyeli sığınmacılar su, elektrik ve doğalgaz faturası ödemiyor iddiaları doğru mudur?
 • Suriyeli sığınmacılara, kamu sağlık kuruluşlarında randevusuz, sıra beklememeleri için bir öncelik tanınıyor mu?
 • Suriyeli sığınmacıların, memur olarak işe alındıkları iddiaları doğru mudur? Doğru ise bugüne kadar kaç kişi ve hangi statüde atamalar yapılmıştır?
 • Okullara Suriyeli sığınmacı öğretmenlerin atandığı iddiaları doğru mudur? Atama yapıldı ise hangi branşlarda, nereye ve kaç atama yapılmıştır?
 • Suriyeli sığınmacıların çocuklarını istedikleri okula kayıt yaptırabiliyor iddiaları doğru mudur?
 • İlk ve Orta öğretimde ne kadar sığınmacı çocuk eğitim almaktadır? Ayrıca ülkemizde ki üniversitelerde ne kadar sığınmacı öğrenci bulunmaktadır? Tüm öğrencilerin ülkelere göre dağılımı nedir?
 • Suriyeli sığınmacıların istediği üniversiteye sınavsız girdikleri ve eğitim ücreti ödemedikleri iddiaları doğrumu dur?
 • Eğer eğitim ücreti alınmıyor ise, öğrenim ücreti muafiyeti hangi ülkeden gelen sığınmacıları kapsamaktadır?
 • Sığınmacılara, özellikle Suriyeli kökenli öğrencilere devlet tarafından okul ve üniversitelerde karşılıksız burs verildiği iddiaları doğrumudur?
 • Suriyelilerin sadece online sınava girerek sürücü belgesi aldığı iddiası doğru mudur?
 • Ülkemizde ne kadar Göçmen Sağlığı Merkezi bulunmaktadır? İllere göre dağılımı nedir?
 • Hastane ve Aile Sağlık Merkezlerine birçok Suriyeli ve diğer yabancı uyruklu doktorların atandığı bilinmektedir. Türkiye’de kaç yabancı uyruklu sağlık çalışanı vardır? Hangi sağlık kurumlarında istihdam edilmişlerdir? Geldikleri ülkelere, branşlarına ve bölgelere göre dağlımı nasıldır?
 • Ülkemizde, bugüne kadar kaç sığınmacı kadın doğum yapmıştır ve kaç çocuk doğmuştur? İllerimize göre ve geldikleri ülkelere göre dağlımı nedir?
 • Sığınmacı ailelere çocuk yardımı yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa çocuk başına ne kadar yardım yapılmaktadır?
 • Suriyeli sayısının yerli halka oranla büyük bir artış kaydettiği bazı bölgelerin olduğu söylenmektedir. Sığınmacıların en yoğun olduğu İl neresidir ve Suriyelilerin kent nüfusundaki oranının yüzde kaçını oluşturmaktadırlar?
 • Türkiye genelinde sığınmacıların suç işleme oranı nedir? Suçluların geldikleri ülkelere göre dağlımı nedir?
 • Bugüne kadar kaç sığınmacıya vatandaşlık verilmiştir? Bunlardan kaçı istisnai vatandaşlıktır ve hangi gerekçe ile verilmiştir? Vatandaşlık verilen sığınmacıların geldikleri ülkelere göre dağlımı nasıldır? Yaklaşan seçimler nedeniyle sığınmacıların vatandaşlık işlemlerinin hızlandırıldığı iddiaları doğru mudur?
 • Sığınmacılara konut tahsisi yapılmış mıdır? Yapıldıysa, bugüne kadar kaç sığınmacıya ve hangi kriterlere göre kaç konut verilmiştir?
 • AK Parti yönetiminde, Türkiye’de yaşayan sığınmacılara Devlet’in kasasından sağlanan ayni ve maddi yardımlar nelerdir?
 • AK Parti iktidarları döneminde, sığınmacılara Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden bugüne kadar dolar bazında toplamda ne kadar yardım yapılmıştır?
 • Bütün bu iddialarla ilgili, kamuoyunu aydınlatmak için bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?
casino siteleri - slot siteleri