KADINLARDAN İMECE USULÜ KIŞLIK HAZIRLIĞI! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

KADINLARDAN İMECE USULÜ KIŞLIK HAZIRLIĞI!

Bu haber 26 Eylül 2022 - 10:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mustafakemalpaşa’nın Derekadı ve Yoncaağaç mahallelerinde imece usulü kışlık erişte ve yufka hazırlıkları başladı. Soğuk kış günleri için özel formülüyle yoğrulan erişteler ve yufkalar, sofraları süslemek için hazırlanıyor.

Erişte yapımı için özel olarak yoğrulan hamurlar ve erişteler büyük bezeler halinde ayrılıyor. Ayrılan bezeler yufka büyüklüğünde açılıp odun ateşinde pişiriliyor. Dinlenmeye bırakılan yufkalar eşit şeritler halinde kesilip, yeniden maşingalarda pişirilerek damak çatlatan lezzet haline dönüşüyor.

İmece usulü yüzyıllardır süre gelen gelenek sayesinde hem komşuluk ilişkileri ayakta kalıyor, hem de en doğal yiyecekler sofralara taşıyor.

Hazırlanmasından kesimine kadar özel emekler harcanan erişteler, Mustafakemalpaşa Derekadı ve Yoncaağaç mahallelerinde hazırlanarak Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

Eriştelerin eşsiz lezzetinin yanı sıra bir kış boyunca muhafaza edilebilen yufkalar için de aynı özenle çalışmalar sürüyor. Hazırlanan özel hamuru eşit bezelere ayrılıyor, ayrılan bezeler kurumaması için nemli bez altında bekletilirken, yufka hamurları tek tek açılıyor, ardından özel toprak fırınlara sürülüyor ve kış boyunca tüketilecek yufkalar hazırlanıyor. Kurutulan yufkalar, kışın ister yağlanıp börek yufkası olabiliyor, yada nemlendirip, yazdan hazırlanan domates soslarının, pekmezlerin ve reçellerin yanında tüketiliyor.

Tarımı, doğası, şahsına münhasır eşsiz lezzetleriyle Bursa’nın güzide ilçelerinden biri olan Mustafakemalpaşa’da yüzyıllardır süregelen gelenekler devam ederken, köy halkı da, “Birlik ve beraberliğimiz devam ediyor. Senelerdir kış ayı geldiğinde kışlık hazırlıklarımızı hep birlikte hazırlıyoruz” dediler.

Domates salçası, erişte, pekmez, toz biberi ile Mustafakemalpaşa, doğal yaşam için Türkiye’nin bulunmaz ilçelerinden biri. Yöresel lezzetlerini Türkiye’ye tanıtmak için geçtiğimiz yıllarda gastronomi yarışması düzenleyen Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, “Yörenin zengin mutfağına ait yemeklerin, yeni nesillere aktarılması ve sürekliliğinin sağlanması amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlçemiz kırsal mahallelerinde hala imece usulü devam eden kış hazırlıkları olması beni küçüklüğüme götürdü. İlçemiz, lezzetleriyle, el emeği ürünleriyle Türkiye’nin güzide şehirlerinden biri. Mümbit topraklarımızın, tarım ve hayvancılığın kıymetini bilmeyiz” dedi.

casino siteleri - slot siteleri