KALFA VE USTALARA 4 YILLIK DİPLOMA! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

KALFA VE USTALARA 4 YILLIK DİPLOMA!

Bu haber 23 Ağustos 2021 - 12:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden Kalfa ve Ustalara yeni müjdeler verildi. KTSO Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Vedat Kırbaş, 30829 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelikle artık merkezde eğitim gören öğrencilere lise diploması verme yetkisine sahip olduklarını duyurdu. Kırbaş, hem esnaflara hem de öğrencilere yeni kolaylıklar sağlayan sistemde Kalfa ve Ustalara devrim niteliğinde müjdeler verdi.

İlköğretim veya ortaokul mezunu olan Kalfalık ve Ustalık belgesi sahiplerine 1 yıllık eğitim dönemi sonunda eğitim süresi 4 (dört) yıllık olan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diploması verilebileceğini belirten Vedat Kırbaş, diplomalarda Kalfalık veya Ustalık Belgesi’nde yazan meslek dalından aynı zamanda teknisyen unvanı alacaklarını da kaydetti.

Kırbaş, kayıtların başladığını ve devam ettiğini, kayıt yaptırmak isteyenlerin Öğrenim Belgesi, Kalfalık veya Ustalık Belgesi, Nüfus Cüzdanı ve 1 adet biyometrik fotoğraf ile Merkez Müdürlüğüne başvurmalarının yeterli olacağı bilgisini verdi.

Konu ile ilgili olarak konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin ise, Bakanlığın bu uygulamasıyla ara eleman ihtiyacının karşılanacağını ve bu alandaki çalışmalarla öğrencilerin hem çalışıp hem lise diploması sahibi olacağını, hem de aile ekonomilerine katkı sağlayacaklarını vurguladı.

Dingin, “Böyle güzide bir kurumun ilçemize kazandırılmasında büyük emeği geçen başta KTSO Başkanı Sayın Naci Güncü’ye camiamız adına teşekkür eder, özveri ile çalışan kurum idarecilerimizi de tebrik ederim” dedi.