“PAZARCI ESNAFI YIKIM İSTEMİYOR” « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

“PAZARCI ESNAFI YIKIM İSTEMİYOR”

Bu haber 16 Haziran 2021 - 13:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Karacabey İlçe Teşkilatı, Ömer Matlı Kapalı Pazaryeri’nin yıkılmasına karşı olduğu belirtilen pazarcı esnafına destek olmak amacıyla bir basın açıklaması yaptı. Ömer Matlı Kapalı Pazaryeri girişinde, İYİ Parti ilçe yöneticileri ve belediye meclis üyeleriyle birlikte açıklama yapan İlçe Başkanı Fatih Karabatı, pazarcı esnafının yıkıma karşı olduğunu belirterek, her zaman onların yanında olacaklarını söyledi.

Pazarcı esnafının “Yıkım İstemiyoruz” haykırışının görmezden gelindiğini belirten Başkan Karabatı, şu ifadelere yer verdi; “Pazarcılık, insanların toplu olarak yaşamaya başladıkları dönemlerden beri var olan en eski ve en muteber mesleklerden biridir. Pazarcı esnafımız, sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar yaz kış, yağmur çamur demeden alın teri ve emeğiyle çalışıyor.

Pandemi döneminde zaten sıkıntı yaşayan esnaf, şimdide Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın almış olduğu yıkım kararı ile karşı karşıya. İYİ Parti olarak bizler sizin arkanızda ve yanındayız. Buradan Ali Özkan’a sesleniyorum; Pazaryerini, pazarcı esnafını rahat bırak. Önce Karacabey için verdiğin ve yerine getirmediğin sözlerini yerine getir. Pazarcı esnafı yıkım istemiyor, bu diktatörlük niye.

Biz şimdi İYİ Parti olarak kendisine soruyoruz: Seçim çalışmalarında övgüyle bahsettiğiniz ‘Güzellikler Şehri’ hani nerede sayın başkan? Bu millet Karacabey’e verdiğiniz ve gerçekleştiremeyip, üzerine bir bardak soğuk su içtiğiniz vaatlerinizi halen unutmadı ve unutmayacak. Ne mi o sizin unuttuğunuz projeleriniz? Bakın tek tek sıralayalım da hafızanız tazelensin.

Vatandaşın her daim şikayet ettiği yamalı yollara el atmayı ne zaman akıl edeceksiniz? Yeniköy’ün turizme açılması, butik otel projesi, bungalov evleri vaatleriniz buhar olup uçtu mu? Yine Yeniköy’de koah ve astım hastaları için yapılacağını açıkladığınız projenin akıbeti nedir? 85 bin nüfusa sahip olan Karacabey’in, 150 bin kişilik Teknosab projesi için tek kelam etmez oldunuz. Sanayi esnafının şikâyet etmekten bıktığı her yağmur sonrası sanayinin Venedik şehrini aratmayan görüntüsü için söylenecek sözünüz var mı? 3T ve 3D projelerinde yer alan Karacabey Devlet Hastanesi’nin karşısında bulunan kamyon garajının kaldırılması vaadiniz de hayal mi oldu? Bakırköy Mahallesi’ne yapılacağı vaat edilen hal binasını arıyoruz, bir türlü bulamıyoruz. Yaptınız da bir yere mi gizlediniz? Mahalle olan köylerimize ulaşım sorunu yokmuş gibi daha ne kadar davranacaksınız? Özellikle altını çizerek ifade ediyorum ki, başkanlığa seçilmeden önce pazaryerine asla dokunmayacağınızı belirttiğiniz beyanatlarınıza ne oldu? Kapı kapı dolaşıp anket yaptırmanıza gerek yok. Bu konunun muhatabı pazarcı esnafıdır.

ESNAFIN YÜZDE 95’İ BU PROJEYİ ASLA İSTEMİYOR!

İşte tüm bu havada kalan projeler dururken, sayın Özkan şimdi de diline pazar yerini doladı ve yıkım kararı aldı. İYİ Parti olarak gerek pazarcı esnafı gerek çevre esnafı ile bire bir görüşmelerimizde, yapılan imza kampanyasında esnafın %95’nin bu projeyi istemediğini tespit ettik.

40 bin metrekare inşaatı başlayıp bitirmek kaç sene sürecek, bu süreçte pazarcı esnafına nasıl bir alternatif sunacaksınız da mağduriyeti bertaraf edeceksiniz? Demokrasi Meydanı’nı yaptınız ders almadınız. Burayı yüksek katlı beton yığınına çeviremeyeceksiniz. Dükkan yapılması, şimdi satılmayacak olsa bile bir sonraki yönetimde satılma ihtimali olması mülkiyet ve hak kaybına yol açacak farkında mısınız?

İYİ Parti olarak kesin ve net görüşümüz şudur: Bu yıkım kararını ancak ve ancak orada emek veren, alın teri döken esnaf verebilir. Başkanın gerçek görevi ise halkı huzursuz değil, mutlu etmektir. İlçe Başkanlığına geldiğim ilk günden beri söylediğim, Karacabey’in esnafı, sanayicisi, işçisi, çiftçisi, taşı, toprağı bizim. İYİ Parti olarak biz her türlü sorunlarında onların yanındayız, sesleri olmaya devam edeceğiz. Tüm esnafımıza tezgahınız dolu, müşterileriniz bol olsun diyerek iyi pazarlar diliyorum”

Basın açıklamasının ardından Başkan Fatih Karabatı ve İYİ Parti yöneticileri pazaryerini gezerek, pazarcı esnafına hayırlı işler dileklerinde bulundular.