“Belediye, esnafının yanında olmalıdır” « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

“Belediye, esnafının yanında olmalıdır”

Bu haber 04 Mayıs 2021 - 22:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Karacabey İlçe Başkanı Fatih Karabatı, Karacabey Belediyesi’nin, pandemi sürecinde belediyenin taşınmazlarındaki esnaftan kira talep ettiğini iddia ederek, biz dizi eleştirilerde bulundu.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan İYİ Parti İlçe Başkanı Fatih Karabatı, şu ifadelere yer verdi: Karacabey Belediyesi’ne ait olan taşınmaz yerlerin yıllardır kiralarını alan Karacabey Belediyesi, tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisi sebebiyle gelen yasaklarda halkının ne kadar yanındadır. Bu taşınmazlardan yıllardır alınan kiralar ile ilgili bu dönemde bir düzenleme olmamış olması ve kiraların alındığı göz önündedir. İYİ Parti olarak faaliyetleri durdurulan esnafın sesine kulak verdik ve durumun yine üzücü, yine vahim olduğunu gördük.

Covid-19 pandemisi tüm dünyayı, ülkemizi ve en çokta esnafımızı bitirmiş bir durumdayken Karacabey Belediyesi’nin, taşınmazlarında bulunan işletmeci esnafımızdan Aralık -Ocak-Şubat aylarının kiralarının yarısını almış olması, buna istinaden ise tam kapanma sürecine girdiğimiz Nisan ayında bile kiraların tamamının Karacabey Belediyesi tarafından alınması kabul edilir değildir.

Oysa ki, Çevre ve Şehircilik Başkanlığının 19.03.2020 tarihli koronavirüs önlemleri dahilinde 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu, salgın sebebiyle belediyelere ait işyerlerinin kira bedellerinin iyileştirme genelgesinden Karacabey Belediyesi’nin haberi yok mu?

Bu zorlu süreçte esnafın değil kirasını ödemek, evine ekmek dahi götürmekte zorlandığı dönemde Belediye ne için vardır? Faaliyet göstermeyen iş yerleri için kira talep etmek hangi kanunda, hangi yönetmelikte var? Sizin de dediğiniz gibi ‘Yaparsa AKP yapar’

İnsanların zaten zorda olduğu bir dönemde kira istemek ne kadar doğrudur Sayın Başkan? İYİ Parti İlçe Başkanı olarak sesleniyorum; Örnek olarak Çorum Belediyesi’nin pandemi dönemi sonuna kadar belediyenin taşınmazlarından kira almayacak olması, sizlere iyi bir yol gösterebilir. Belediyemiz kiracılarının bir kısmının tamamen kapanmak zorunda kaldığı, bir kısmının da açık olsa bile çok önemli bir gelir kaybına uğradığı bu dönemde Belediye’nin değer ve gelir kayıplarına karşı bir düzenleme yapması ve her halükarda buralardan kira almaması esnafımızın bir nebze dahi olsa rahatlatmasına yardımcı olmaz mı? Kiracıların ödeyemedikleri kiraların sonu ne olacak? Ödenmeyen kiralara faiz uygulaması devam edecek mi? Bu konuda ‘Yaparsa AKP yapar’ sözünüzü düstur alıp esnafın kanayan yarasına ivedilikle çözüm getirmeniz gerektiğini düşünmekteyiz”