‘ET FİYATLARI HAYVAN VARLIĞI AZALDIKÇA ARTAR’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

‘ET FİYATLARI HAYVAN VARLIĞI AZALDIKÇA ARTAR’

Bu haber 20 Kasım 2022 - 15:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvan sağlığı için gerekli olan hizmetlerindeki maliyet artışının hayvancılığı olumsuz etkilediğini belirtti. İlaç satış bayiliği de yapan veteriner hekimle görüşen Gürer, son dönemde hayvan tedavi amaçlı kullanılan ilaç ve vitaminlerde aşırı fiyat artışının risk yarattığını söyledi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e hayvancılıkla ilgili sorunları anlatan veteriner hekim Mustafa Altan, “İlaç ve aşı fiyatlarındaki artış nedeniyle, hayvanı hastalanan yetiştirici, hayvanını veteriner hekime değil kesimhaneye götürüyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvancılık sektöründe yaşanan sorunları yerinde tespit etmeye devam ediyor. Niğde’de farklı köy ve kasabalarda küçük aile tipi işletmelerde besici ve süt inekçiliği yapanlar ve veteriner hekimlerle görüşme yapan Fethi Gürer, sektörde yaşanan sorunları dinledi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e, veterinerlik hizmetleri konusunda yaşanan sorunları anlatan veteriner hekim Mustafa Altan, geçen sene 60 liraya gelen antibiyotikleri bu yıl 120-150 lira arasında değişen fiyatlara alabildiklerini, ödeme durumuna göre antibiyotiklerin yetiştiriciye 200 liraya zor satılabildiğini belirterek, dükkan kirası, elektrik ve ulaşım giderleri artışı dikkate alındığında sattıkları ürünü aynı fiyatla yerine koyamadıklarını ifade etti.

İLAÇ FİYATLARI 3-4 KAT ARTTI

Hayvan hastalıklarında kullanılan ilaçların ise geçen yıla göre 3-4 kat artığına değinen veteriner hekim Mustafa Altan, döviz kurlarındaki artışın, hayvan hastalıklarında kullanılan ilaçlarda ve aşılarda fiyat artışına neden olduğunu belirtti.

HASTALANAN HAYVAN VETERİNER HEKİME DEĞİL KESİMHANEYE GİDİYOR

Veterinerlik hizmetleri, aşı ve ilaçlardaki fiyat artışının yetiştiriciyi hayvanlarına bakamaz duruma getirdiğini de kaydeden veteriner hekim Mustafa Altan, “Eskiden en küçük bir hastalık belirtisinde bile yetiştiriciler hayvanlarını veteriner hekime gösteriyordu, ilaç ve aşı yaptırıyordu. Ancak fiyat artışları nedeniyle hayvanını veteriner hekime getirmeyen besici, yetiştirici, direk kesime gönderiyor. Bu durum da hayvan varlığı sayısında ciddi daralmaya neden oluyor. Son yıllarda hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan varlığında ciddi azalma olduğu bilinen bir gerçektir” diye konuştu.

İLAÇ VE AŞI FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DURDURULAMIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise hayvancılıkta en önemli gider kalemlerinden birinin yem olduğunu ancak veterinerlik hizmetleri, ahır giderleri, hayvan hastalıklarında kullanılan ilaçlar ve aşılardaki fiyat artışının da hayvan yetiştiricilerinin en önemli şikâyetleri arasına girdiğini anlattı.

HAYVAN HASTALIKLARI ARTIYOR

Hayvan hastalıklarının ve ishalden kaynaklanan buzağı ölümlerinin giderek arttığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Hayvancılık yapanların geliri azaldığı için hayvanına yapması gereken harcamaları yapamıyor. Dönem içinde aşısını yaptırıp ilacını vermesi gerekiyor ama fiyat artışları nedeniyle olabildiğince giderini kısıyor ahır ve hayvan bakımı, ilaç ve aşı yaptıramadığı için buzağıyı antibiyotikle destekleyemediği için hayvan hastalıkları yaygınlaşıyor ve buzağı ölümleri artıyor” şeklinde konuştu.

BUZAĞI ÖLÜMLERİNE ÖNLEM ALINMADAN HAYVANCILIĞIN SORUNLARI ÇÖZÜLEMEZ

Yönetmeliğe göre hayvanlara yapılan aşıların ücretsiz olması gerektiğini ancak yetiştiricilerin hayvan aşılarını ücretle yaptırdıklarını belirttiğini aktaran Gürer, “Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri de hayvan hastalıkları ve buzağı ölümleridir. Türkiye bu sorunları çözemez ise hayvan varlığındaki azalma devam eder. 18 milyona yakın büyükbaş hayvanımız vardı. Hayvanların kesime gönderilmesiyle hayvan varlığında ciddi azalma oldu. Bu nedenle, Türkiye yeniden ithalata yönelmek zorunda kalan duruma doğru hızla ilerliyor” ifadelerini kullandı.

Gürer, zoonotik hastalıklarda hayvandan insana bulaşma riskine de dikkat çekerek, “Hayvancılık yapanlar çok zor durumda. Gelir gider dengesi aleyhte bozulmuş,  özellikle kırsalda küçük aile tipi işletmeler ayakta kalmaya çalışıyor. Çok sayıda ahırda hayvan yok. Yem fiyatlarındaki aşırı artış besiciyi içinden çıkılmaz hale getirdi. Hayvan refahını sağlayacak bakım sağlanamıyor. Sonuçta da hayvan kesime gidiyor. Bu nedenle kesim çok olunca hayvan sayısı azalıyor. Hayvancılığın girdi maliyeti düşürülmezse bugün kesime giden hayvan varlığındaki artış ile et fiyatı dengeli giderken sayısal azalma ile et fiyatı da patlar.

Yem ve ilaç gibi iki önemli gider için iktidar önlem almalıdır. Et fiyatları hayvan varlığı azaldıkça artar. Yurt dışından gelen hayvan sayısı da yükselir. Döviz kaybı yanında ülke varlıkları yabancı ülke besicilerine akar. Daha yol yakınken besici, üretici için acil destekler sağlanıp sorun olan yem ve ilaç gibi alanlarda müdahaleci olunmalıdır. ‘Besleyemediğim için buzağım öldü’ diyen besiciden ‘Gebe ineğimi yem parası için kesime verdim’ diyen süt inekçiliği yapanların feryatlarını Bakanlık duymuyor mu? Bu gidiş iyi gidiş değil” dedi.

HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİ SİGORTA PRİMLERİNİ ÖDEYEMİYOR

Milletvekili Gürer, hayvan yetiştiricilerinin hayvanların bakımlarını yaptıramadığı ve ilaçlarını verip aşılarını yaptıramadığı gibi kendilerinin Tarım BAĞ-KUR’u sigortalarını yaptırmakta zorlandığını da sözlerine ekledi.

casino siteleri - slot siteleri