BU BİBERLER BİN DERDE DEVA! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

BU BİBERLER BİN DERDE DEVA!

Bu haber 04 Ekim 2022 - 15:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mustafakemalpaşa Ovaazatlı Mahallesi’nde üretilen kırmızıbiberler, bu senede dünya sofralarında yerini almaya hazırlanıyor. Hamur ürünlerinden tatlısına, yöresel lezzetleriyle dünya sofralarına konuk olan Mustafakemalpaşa, bu yılda ihracatta rekor sayılara ulaştı.

BİN DERDE DEVA OVAAZATLI TOZ BİBERİ

1940 yılından günümüze ulaşan ata tohumları, mayıs ayının ilk haftalarında tarlayla buluşup ilk can suları veriliyor, eylül ayına kadar Mustafakemalpaşa’nın verimli topraklarında yetişen kırmızı biberler, üreticiler tarafından özel olarak toplanarak kurutulmak üzere kesiliyor. 6 gün boyunca güneş ile kuruyan biberler kıyılmak üzere yeniden toplanıyor.

Bin derde deva olan Ovaazatlı Toz Biberi yoğun C vitamini içermesi nedeniyle sağlık açısından birçok faydası bulunurken, kalp krizi riskini azalttığı, grip ve soğuk algınlığına iyi geldiği, mide usaresini kamçılayarak hazmı kolaylaştırıldığı, zihni olumlu etkilediği, kan dolaşımını hızlandırıldığı, iştah açtığı, idrarı artırdığı, böbrek, dalak ve pankreası yapılan araştırmalarla olumlu etkilediği biliniyor.

1500 TON BİBER İLE İÇ VE DIŞ PİYASAYA ÜRETİM YAPILIYOR.

Her mahallesi ile adeta ayrı bir fabrikayı barındılar üretken şehir Mustafakemalpaşa’nın Ovaazatlı Mahallesinde 7 bin dönüm kırmızı biber ekim yapılıyor, ekilen biberlerin %20’si salçalık biber olarak ayrılırken, %80’i toz biber olarak, yıllık 1500 ton olarak iç ve dış piyasaya üretim yapılıyor.

MUSTAFAKEMALPAŞA’NIN YÖRESEL LEZZETLERİ DÜNYAYA AÇILIYOR

“Bölgemiz üreticilerinin emekleri ve devletimizin destekleri sayesinde senelerdir marka haline gelen Ovaazatlı Toz Biberimiz, bu senede bereketiyle, lezzetiyle sofralarımızı süslüyor” diyen Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, ilçenin yöresel lezzetlerini dünyaya tanıtma çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Mustafakemalpaşa’nın, doğasıyla, tarımıyla, insanıyla Türkiye’nin güzide ilçelerinden biri olduğu belirten Kanar, “Yerli yabancı tüm turistlerimizi ilçemize lezzetlerimizi tatmaya bekliyoruz” dedi.

casino siteleri - slot siteleri