YILLARDIR BEKLENEN ÇALIŞMALAR HAYATA GEÇİYOR « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

YILLARDIR BEKLENEN ÇALIŞMALAR HAYATA GEÇİYOR

Bu haber 27 Haziran 2022 - 12:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey’de altyapı iyileştirme odaklı çalışmalar hız kesmiyor. BUSKİ tarafından ilçe genelinde sürdürülen çalışmaların yanı sıra bazı merkez ve kırsal mahallelerdeki lokal sorunlar da ayrıca ele alınıyor.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Dağesemen Mahallesinde yeni yapılan 50 m3’lük su deposu imalatını yerinde inceledi. Yıllardır özellikle yaz sezonunda içme suyunda sıkıntı yaşanan Dağesemen Mahallesinde bu sorun, yapılan çalışma ile tarih oluyor.

SORUNLAR ORTADAN KALKTI

Önceki gün yeni deponun yapımına katılan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan; BUSKİ Karacabey Müdürü Koray Şahiner ve Muhtar Mehmet Nuri Çoban ile bir araya geldi. Ziyarette konuşan Muhtar Çoban, “Uzun zamandır suyumuzdan yana sıkıntımız vardı. Borular hava yapıyordu, su gelmiyordu, tıkanıyordu, her gün git gel çok uğraşıyorduk. Hatta su bazı evlere çıkmıyordu, bazen koku geliyordu. Allah Ali Başkan’dan razı olsun” dedi.

Yapılan çalışma ile 50 metreküplük betonarme su deposu, BUSKİ Genel Müdürlüğü talimatıyla Dağesemen Mahallesine getirildi. Yeni sistem bir depo olduğu için aynı gün kurulumu yapılıp su verilmeye başlanan depoda, kısa kullanıma da aynı gün başlandı.

GELECEK YÜZYILA KATKI SAĞLAYACAK ÇALIŞMALAR

Belediye Başkanı Ali Özkan çalışmalar sonrası yaptığı açıklamada, “Şehir içindeki kırsal mahallelerimizdeki içme suyu şebekeleri yenileniyor. Modern çağdaş ve sağlıklı bir hale getiriliyor. Kanal ve yağmur suyu çalışmalarımız başladı. Yeniköy’le ilgili arıtmanın ihalesi yapıldı, inşallah inşaatı da yakında başlayacak. UEDAŞ ile birlikte havai elektrik hatları yeraltına alınıyor. Tabiri caizse, Karacabey’in altını üstüne getiriyoruz ama bu çalışmalar, gelecek yüzyılı kurtarmak adına yapılıyor.

Bunun yanında, kırsalda da lokal çalışmalarımız oluyor. Dağesemen Mahallemiz, bizim en uç noktada tabir edilecek yerleşim birimlerimizden bir tanesi. Burada içme suyuyla alakalı depolama noktasında bir sıkıntı vardı. Mevcuttaki depo, 10 küplük plastik bir depo. Tabi bu, modernize edilen depoya göre daha kullanışsızdı. Geçmiş dönemlerde yeni depolar betonarme yapılıyordu. Şu anda 50 m3’lük, prefabrik içme suyu deposu bir günde getiriliyor ve montajı yapılıyor. Mevcut deponun 5 katı büyüklüğünde su hacmine ait. Ve şimdiye kadar oluşan tüm problemleri ortadan kaldıracak teknik donanıma sahip.

Gördüğünüz gibi muhtarımızın da yüzü gülüyor. Çünkü su demek, medeniyet demek. Kalite içme suyunu vatandaşlarımıza mutlaka ulaştırmamız gerekiyor. Bu bölge, doğal kaynak suyuna da sahip bir yer. Dağesemen Mahallemize hayırlı olsun. İhtiyaç duyulan diğer mahallere de bunun montajı, ihtiyaç dahilinde yapılacak. Biz, 3’lü olsun, güçlü olsun düsturuyla yola çıkmıştık. Bu çalışmaları, devletimizle ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapıyoruz. Bu anlamda BUSKİ Genel Müdürümüze, ekibine, personeline, şube müdürümüze, içme suyu daire başkanımıza ve her şeyden önemlisi, bu işlerin mimarı Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’a teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz” dedi.