‘TİGEM ARAZİSİ ŞEKER PANCARI İÇİN FIRSATA DÖNÜŞEBİLİR’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

‘TİGEM ARAZİSİ ŞEKER PANCARI İÇİN FIRSATA DÖNÜŞEBİLİR’

Bu haber 21 Haziran 2022 - 12:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, bir zamanlar bölgenin önemli tarım ürünlerinden olan ancak azalan ilgi nedeniyle bitme noktasında gelen pancar üretimi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Ali Özkan, Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden birinin şeker olduğuna değinerek, nişasta bazlı şekerin hem sağlığa hem de ülkeye zarar verdiğini söyledi. Özkan, bunun yanında şeker pancarından elde edilen şekeri doktorların da tavsiye ettiğine vurgu yaptı.

Şeker pancarından üretim yapıldığı zaman Karacabey ovasında, Mustafakemalpaşa ovasında, Yenişehir, Susurluk ve Bandırma ovasında çiftçinin yüzünün daha çok güldüğünü aktaran Özkan, “Hayvancılıkta en önemli girdilerden birinin yem maliyetinin yüksek olması dikkate alındığında, şeker pancarından arta kalan küspeler hayvancılarımızın da ihtiyacını önemli ölçüde gidermektedir” dedi.

PANCARA OLAN İLGİNİN AZALMASI ENDİŞE VERİCİ

Başkan Özkan, bir dönem kapalı tutulan Susurluk Şeker Fabrikasının açılması için de yoğun çaba serf ettiklerini ancak giderek pancara olan ilginin azalmasının endişe vereceği olduğuna dair açıklama yaparak, “Bölgemizde yıllardan beri faaliyet gösteren Susurluk Şeker Fabrikamız var. 2014 yılında çeşitli gerekçelerle üretime ara verilmişti. Ankara’da Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğünde temaslarda bulunduk ve hamdolsun bu gayretlerimiz neticesinde, 2017 yılında bizim de katıldığımız törenle üretim tekrar başladı. Bu, çiftçilerimize de önemli bir sevinç yaşattı.

Toplamda 31 bin 49 dekar şeker pancarı üretimi gerçekleşti. Fakat polar düşüklüğü sebebiyle çeşitli sıkıntılar yaşanması hasebiyle de önceki yıllarda 31 bin dönüm olan üretim, 2019-2020 yılları arasında 6 bin dönüm olarak gerçekleşti, 2020-2021 de ise 8 bin dönüm üretim gerçekleşti. 2021-2022’de ise maalesef 4 bin 335 dekar şeker pancarı üretimi yapıldı. Yani 31 bin olan üretim, şimdi 4 bin. Yaklaşık %90 şeker pancarı üreticisi üretimden kaçmış. Susurluk’ta milli bir servet var. Fabrika var. Bunun işlemesi içinde Konya ve Eskişehir bölgesinden bir kısım şeker pancarları buraya getirilirken, fabrika ayakta tutulmaya çalışılmış” şeklinde konuştu.

ÜRETİMİ VE ÇİFTÇİYİ DESTEKLEMEK İÇİN TİGEM ARAZİSİ DEĞERLENDİRİLEBİLİR

Başkan Özkan, önceki gün incelemelerde bulunmak üzere Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Karacabey Harasına gitti. 83 bin dönümlük TİGEM arazisinin 20 bin dönümünün şeker üreticisi için bir fırsata dönüşebileceğini belirten Özkan, “Susurluk Şeker Fabrikası atıl kalan bir üretim değerimiz olduğundan hareketle ve son yıllarda şekerin artık stratejik bir ürün haline gelmesi sebebiyle, bu önerimiz oldukça değerli. Fabrikayı ayakta tutmak için şeker pancarından üretim yapıp şeker elde etmek için çiftçimize destek olmak için bu önemli” dedi.

MİLLİ SERVET HEBA OLMAYACAK, HERKESİN YÜZÜ GÜLECEK

Başkan Ali Özkan, “Bu üretimden çıkan küspeleri hayvancılık sektörünü desteklemek maksadıyla, nakliyesi ile istihdamı ile birçok katma değer üretene, havamızı temizleyen şeker pancarı üretimini bölgemizde gerçekleştirmek için bir önerimiz var: Şöyle ki şeker pancarı ekilmesi kaydıyla ihaleye çıkarılmasını talep ediyoruz. Şeker pancarı ekmek isteyen üreticiler bu ihaleye girerek, uygun gördükleri bu arazileri makul fiyatta kiralayacaklar ve bölgemizde şeker pancarı üretimi gerçekleşecek. Ve bu çerçevede de uygun kira bedeliyle üreticinin girdi maliyetleri düşeceği için bölge çiftçimizin yüzü gülecek. Bu hamle ile bölgemizde pancar tarımının ve çiftçisinin geleceği teminat altına alınacak.

Atıl durumda kalan Susurluk Şeker Fabrikası, milli servetimiz çalışacak. Konya’dan, Eskişehir’den buraya şeker pancarı getirilmesine gerek kalmayacak. Devlet arazisinde yapılmış olduğundan, gıda güvenliği de sağlanmış olacak. Ve bu yöntem sayesinde, minimum 20 bin ton şeker üretimi sağlanacak ve Türk insanın ağzı tatlanacak. Çiftçinin yüzü gülecek, işçinin yüzü gülecek, fabrika çalışacak, milli servet heba olmayacak, havamız temizlenecek, dolayısıyla bu işten herkes memnun kalacak” açıklamalarında bulundu.