BELEDİYEDEN YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMI « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

BELEDİYEDEN YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMI

Karacabey’de güneş enerji santrali ile geleceğe katkı sağlayacak tesisin kurulumu tamamlandı.

Bu haber 11 Mayıs 2022 - 11:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Belediyesi’nin, ilçeyi daha sağlıklı ve yaşanabilir bir geleceğe taşımak amacıyla yatırımları hız kesmeden sürüyor.

Belediye tarafından ilçenin Taşlık Mahallesi’nde kurulan güneş enerji santrali (GES) faaliyete girmek için gün sayıyor. Belediye Başkanı Ali Özkan, 18 dönümlük bir alanda kurulumu tamamlanan Karacabey Belediyesi Güneş Enerji Tesisinde çalışmaları denetleyerek, ekiplerden de teknik bilgi aldı.

2960 güneş panelinden oluşan tesis, yılda 1 milyon 800 bin kW elektrik üretecek. Tesis faaliyete başladığında, günlük bin hanenin elektriğini karşılayacak bir enerji üretimi bekleniyor.

3 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK

Başkan Özkan, tesiste yaptığı incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, “Güneş enerji tesisimizin kurulum aşaması bitti. TEDAŞ Genel Müdürlüğüne durumu bildirdik. Birkaç gün içinde teknik heyet incelemesi sonrası mayıs ayında üretime başlamayı umuyoruz. Arazi güney cepheli olduğu için güneşlenme süresi oldukça yüksek. Temiz geleceğin ancak yenilenebilir enerjiyle mümkün olduğunu yinelemekte fayda var. İl Bank’tan aldığımız krediyle tesisi yapıyoruz. Fakat tesis faaliyete geçtiğinin 3. yılında kendini amorti edecek ve hem ilçemiz hem de ülkemiz açısından enerji ve ekonomiye katkı sağlayacak” dedi.

KARACABEY’DE YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI ARTIYOR

Karacabey’de artan yenilebilir enerji yatırımlarına da dikkat çeken Başkan Özkan, bioenerji ve rüzgar santrallerinden sonra güneş enerjisine de yoğunluğun oluşmaya başladığını ve Karacabey’in bu konuda avantajlı olduğunu ifade etti.