YILIN İLK DOMATES EKİMİ YAPILDI « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

YILIN İLK DOMATES EKİMİ YAPILDI

Bu haber 05 Mayıs 2022 - 14:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Salçalık domateste Türkiye’nin ihtiyacının %40’ının karşılandığı Karacabey ovasında domates ekimleri başladı. Bayram tatilinde başlayan ekimlere katılan Belediye Başkanı Ali Özkan, çiftçileri tarlada ziyaret ederek hem sohbet etti hem de hayırlı bir sezon olması temennisinde bulundu.

‘TARIMIN BAŞKENTİNDE’ FAALİYETLER DEVAM EDİYOR

Çiftçi Semih Bektaş ile bir araya gelen Özkan yaptığı açıklamada, “Üreten çiftçilerimiz, müstahsillerimiz, mahsullerini yetiştirmek için ‘bir gün bir seneye bakar’ düsturundan hareketle, bayramda da tarlada icraatlarına devam etti. Yenisarıbey Mahallelimizde Semih Bektaş kardeşimizin domates ektiği arazideyiz. Öncelikle kendilerine kolaylıklar, tüm üreticilerimize bol kazançlı bir sene diliyorum. ‘Tarımın başkenti’ Karacabey ovasında tarımsal faaliyetler devam etmekte” dedi.

DEVLET-MİLLET OLARAK BİRBİRİMİZE KENETLENMEMİZ GEREKİYOR

“Bildiğiniz gibi salçalık domatesin Türkiye’deki %40’ı Karacabey’in verimli topraklarında yetişiyor” diyen Ali Özkan, “Burada yetiştirilen domatesler, Karacabey’imizde kurulu olan salça fabrikalarımıza gönderiliyor, işleniyor ve elde edilen salçalar hem iç pazarda hem dış pazarda ihracatı yapılarak pazarlara arz ediliyor. Tabi bu yıl hepimizin bildiği gibi dünyada pandemi halen sürüyor. Küresel anlamda tedarik noktasında sıkıntı var. Temennimiz hem Karacabey çiftçisi hem ülkemiz çiftçisi olumsuz şartlarla karşılaşmadan, hayırlı ve bereketli bir sezon geçirirler. Sezon sonunda emeklerinin, beklentilerinin karşılığını ziyadesiyle alırlar. Allah onlardan razı olsun, yar ve yardımcıları olsun. Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Bu noktada da devlet-millet olarak birbirimize kenetlenmemiz gerekiyor. Bu işler hem ticari faaliyet hem de milli bir faaliyet” açıklamasında bulundu.

İNŞALLAH GÜZEL BİR YIL OLUR

Çiftçi Semih Bektaş da yaptığı açıklamada, “120 günlük bir serüvenin ilk başlangıç günündeyiz. Zor bir yıl. Maliyetler açısından, yüksek girdili bir yıl. Allah hepimizin sonunu hayır etsin, inşallah muvaffak oluruz. Ağustosun 10’u gibi hasat başlar. Kazasız, belasız bir sezon geçirmek dileğiyle” dedi.

YENİ DOĞMUŞ KUZU İLGİ ODAĞI OLDU

Başkan Özkan’ın çiftçi ziyaretleri sırasında karşısına çıkan koyun ve yanında yeni doğmuş kuzusu ise neşeli anların yaşanmasına neden oldu. Özkan, koyunun sahipleriyle bir araya gelerek kuzuyu sevdi. O anlarda konuşan Özkan, “Yenisarıbey Mahallemizde araziyi dolaşırken, yeni doğmuş bir kuzuya rastladık, annesiyle beraber. 1 saatlik bir kuzu. Maşallah çok güzel bir ana tanıklık ediyoruz. Karacabey Merinosu, yine ilçemize has olan bir ırk. Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin bu türe ilgisinin olması sevindirici” dedi.