‘ÇEVRECİ ÇOCUKLAR’ İŞ BAŞINDA! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

‘ÇEVRECİ ÇOCUKLAR’ İŞ BAŞINDA!

Bu haber 23 Şubat 2022 - 11:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey’de Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Anaokulu Öğretmenleri ve öğrencilerinin çevre bilinci geliştirmesi ve günlük hayatlarında geri dönüşebilen evsel atıkları fark ederek sıfır atık hareketine öncülük etmeleri için gerçekleştirdiği  ‘Çevreci Çocuk’ projesi bütün hızıyla sürüyor.

Konuyla ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Öğrencilerimizin geri dönüşebilen atıkları ve çöp diye bilinen ambalaj malzemelerini tanımaları, bunları geri dönüşüm materyali olarak biriktirmeleri ve okullarının bahçesindeki ‘geri dönüşüm’ kutularına koymalarını hedefleyen projede Karacabey Belediyesi ile de ortak çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Uygulama Anaokulu öğrencilerine hangi atıkların geri dönüşebildiğini açıklayıcı bilgilendirme eğitimi Karacabey Belediyesi Çevre Mühendisi tarafından verilmiştir. Bu bilgilendirme çalışması Drama Eğitim yöntemi ile geri dönüşebilen atıkların canlandırılması şeklinde desteklenerek eğlenceli hale dönüştürülmüş, ardından eğitim sırasında ve sonrasında da sınıflarda geri dönüşebilen atıkları ayrıştırmaya yönelik eğlenceli yarışmalar gerçekleştirilmiştir.

Çocukların evlerinde ve çevrelerinde kullandıkları tüketim maddelerinin dönüşebilen atıklarını toplayabilecekleri kullanılmış çuvallar ekmek fırınlarından tedarik edilmiş, okulumuz Moda Tasarım ve Grafik ve Fotoğraf Alanı öğretmen ve öğrencileri tarafından tamamen kullanılmış ve tekrar kullanılabilir şekle dönüştürülmüş, ilgi çekici şekilde süslenmiş çuvallar evlere gönderilmiş, geri dönüşebilecek atıkları bu çuvallarda biriktirmeleri istenmiş, öğrencilerimizle çevre ile ilgili animasyon filmi de izlenmiştir. Ve dolu çuvallar geri dönüşüm kutularını doldurmaya başlamıştır. Geri dönüşüm çuvalı ile okula gelen çevreci çocuklarımız madalyalarını yakalarına takarak çevre bilincini geliştirmişlerdir. Dolu gelen her çuval için bir madalya, beş madalya alan öğrenci ise çeşitli hediyeler ile ödüllendirilecektir. Projemiz velilerimiz tarafından da takdir edilmiş ve yoğun bir destek sağlanmıştır. ‘Çevreci Çocuklar’ çalışmaya devam ediyor” denildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin de yaptığı açıklamada, “Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta okul yönetimi ve sorumlu öğretmenlerimiz olmak üzere tüm öğrenci ve velilerimizi tebrik ederim. Ülkemiz genelinde Sıfır Atık Projesi ile yakalanmış olan çevre bilinci ve geri dönüşüm bilinci, yerel projelerimiz ile daha da yerleşmektedir” dedi.