“FIRINCILAR CHP’YE DEĞİL SİZE TEPKİLİ” « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

“FIRINCILAR CHP’YE DEĞİL SİZE TEPKİLİ”

Bu haber 07 Ocak 2022 - 14:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, kötü yönetilen Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursalıları BESAŞ bayileri önünde insanları kuyruklara mahkûm ettiğini tekrarlayarak, “AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi, ekmek kuyruğu sorunu gündeme taşıyan CHP’yi fırıncılarla karşı karşıya getirmeye dönük manipülatif haberler yaptırıyor. Yel kayadan ne alır? Kuyruklar ortada, BESAŞ bayilerinde yaşanan sorunlar ortada, fırıncı esnafının yaşadığı dertler de ortada. Fırıncı esnafının yaşadığı sorunların ana kaynağı iktidarın uyguladığı yanlış tarım politikaları ve hatalı ekonomi yönetimidir” dedi.

Bursa Fırıncılar Derneği Başkanı Hasan Çırakoğlu, yönetim kurulu üyeleri Adem Buluş, Mirza Güven, fırıncılar Yücel Gözaydın ve Arif Sancar ile kahvaltıda buluşan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa Çırakoğlu ile de yarın görüşmek üzere randevulaştıklarını belirterek, “BESAŞ önünde yaptığımız açıklama manipüle edilerek aktarılmak suretiyle fırıncılar CHP’ye karşı kışkırtılmak isteniyor. Fırıncı esnafımızla her zaman birlikteyiz, sorunlarını da biliyoruz, çözüm için neler yapılabileceğini de değerlendiriyoruz” dedi.

BESAŞ FABRİKALARA, ŞİRKETLERE TOPLU SATIŞ YAPIYOR MU?

Başkan İsmet Karaca, yapılan görüşmelerle ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi; “Bursa Fırıncılar Derneği Başkanı Hasan Çırakoğlu ve yönetimiyle bir araya geldik. Bize aktardıkları sorunlar arasında ilk sırayı kaçak fırınlar alıyor. Bu konuda belediyeler eliyle tedbir alınmasını talep ediyorlar. BESAŞ önündeki açıklamamda da belirttim. Toplam ekmek üretiminin yüzde 25’ini karşılayan BESAŞ Bursa’nın ekmek üretiminin tamamını yapsın diye bir beklentimiz de yok, talebimiz de yok, zaten böyle bir talepte bulunulsa bile karşılığı da yok. Özel sektör fırınlarımızın kapasiteleri bellidir. BESAŞ’ın kapasitesi de belli. BESAŞ o kapasitesini doğru kullanıp, ürettiği tüm ekmeği, kuruluş amacı doğrultusunda halkımıza sunmalıdır.

Dün sorduk, bugün de tekrarlıyoruz. BESAŞ, lokantalar, yemek şirketleri, fabrikalar ve benzeri kurum ve kuruluşlara toplu ekmek satışı yapmakta mıdır? Eğer yapılıyorsa, bu toplu satışlar BESAŞ’ın kuruluş ilkelerine aykırıdır. Bize göre bu toplu satışlar aynı zamanda BESAŞ büfeleri önündeki kuyrukların da müsebbibidir. Bu sorumuza da cevap vermiyorlar. Bu sorumuzun cevabını vermekten kaçmaya devam ederlerse, merak etmesinler belgelerini ortaya koyup biz açıklarız.

AKP’NİN HATALI EKONOMİ YÖNETİMİNİN YOL AÇTIĞI SORUNLAR

Fırın sahipleriyle yaptığımız diğer görüşmelerde de indirimli fiyatlarla yapılan un tahsisinde yaşanan sorunlar dile getirildi. Fırıncılara tahsisli unun çuval fiyatı bile 224 liraya yükselmiş durumda. Üstelik tahsisli unu herkes alamıyor. Piyasadaki ekmeklik unun çuval fiyatı da 340-380 lira bandında. Fırıncı esnafı mazot, doğalgaz, maya, un ve poşet gibi tüm girdi fiyatlarındaki artışlar nedeniyle zor günler geçiriyor. Kâr marjının düşük olması bir yana, zararına üretim yapmak zorunda kalıyorlar.

Özel sektör fırınlarının yaşadığı sorunun ana kaynağı AKP’nin hatalı ekonomi yönetimi ve yanlış tarım politikalarıdır. Kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye’yi başta buğday olmak üzere tarımsal ürün ithalat cehennemine dönüştüren AKP iktidarının yol açtığı sorunlar zinciriyle karşı karşıyayız. Bunu gözden kaçırabilmek için, fırıncıları CHP’ye karşı kışkırtmaya çalışıyorlar ama fırın işverenlerimiz de, fırın çalışanlarımız da, halkımız da oynanan oyunun farkındadır”