ÖZKAN’DAN SOYLU’YA BELEDİYE SORULARI! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

ÖZKAN’DAN SOYLU’YA BELEDİYE SORULARI!

Bu haber 28 Kasım 2021 - 21:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için Meclis’e soru önergesi verdi.

Verdiği soru önergesi hakkında açıklamada bulunan Yüksel Özkan, konuyla ilgili şunları söyledi; “Sayıştay’ın Bursa Yıldırım Belediyesi 2020 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu’nda, bulgular kısmında yer alan tespitlere göre, Yıldırım Belediyesi’nin birçok alanda usulsüzlük ve zarara uğratmaya neden olduğu ortaya çıkmıştır.

Raporun ayrıntısı incelendiğinde, 32 maddeden oluşan mali rapor ve tablolara verilen görüş ile ilgili bulguların yer aldığı Sayıştay Raporu’nda, açıkça belirtilen denetimsizlik, düzensizlik, adrese teslim ihaleler, usulsüz ödemeler, kanuna aykırı kiralamalar ve devirler Yıldırım Belediyesi’nde yaşanan tüm bu hukuksuzlukları gözler önüne sermektedir”

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, önergesinde şu soruları da sordu;

1-Yıldırım Belediyesi’nde yaşanan bu tespitler nedeni ile herhangi bir hukuki girişiminiz olmuş mudur?

2-Sorumlular hakkında açılmış herhangi bir dava var mıdır?

3-Sayıştay raporunda yer alan adrese teslim ihaleleri ile oluşan kamu zararı ne kadardır?

4-Söz konusu adrese teslim ihaleleri alan firmalar hangileridir? Bu firmalar daha önce hangi belediyelerden ihale almıştır?

5-İhalelerin neredeyse tamamında rekabeti sınırlandıracak kararların alınması, ihalelerin iptalini gerektirmez mi?

6-Dar gelirli vatandaşlara uzun vadeli sözleşmeler ile satılması gereken toplu konutların amacı dışında satışının yapıldığı doğru mudur?