‘BURSALI ÜRETİCİLER DESTEK ALAMADI’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

‘BURSALI ÜRETİCİLER DESTEK ALAMADI’

Bu haber 19 Kasım 2021 - 12:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, söz aldığı Meclis Genel Kurulu’nda, Bursalı tarım üreticilerinin sulamada kullandıkları elektrik ücretleri için Tarım Bakanlığı tarafından yapılan desteklemelerden faydalandırılmaları çağrısı yaptı.

Özkan konuşmasında, Bursa’nın, tarımsal üretim çeşitliliğinde Akdeniz Bölgesi’nden sonra 2’nci sırada yer aldığını, Bursalı üreticilerin yaklaşık olarak tarımsal sulamada 1.800 adet elektrik trafosundan yararlandığını dile getirerek, tarımsal sulamadaki elektrik ücretlerine Bursalı üreticilerin hiçbir destek alamadığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na 23 Haziran 2020 tarihinde “Tarımsal sulamada Bursalı üretici için bir destekleme programı var mı?” sorusunu soran Yüksel Özkan, bir buçuk yıldan bugüne kadar herhangi bir destekleme çalışması yapılmadığının altını çizdi.

Artan gübre ve mazot fiyatlarının altında adeta ezilen tarım üreticilerinin kaderleri ile baş başa bırakıldığını ve üretimden uzaklaştırıldığını belirten Özkan, üreticinin ihtiyacı olan desteklemelerin ivedi olarak sağlanması gerektiğini söyledi.

Ayrıca, yapımına 2014 yılında başlanan ve 2018’de bitirileceği söylenen Karacabey’deki Yeşildere Barajı inşaatının akıbetini de soran Yüksel Özkan, barajın tamamlanmaması nedeniyle geçen sene bölgede büyük bir sel felaketi yaşandığını, felaketten sonra çalışmaların hızlandığını belirterek, Yeşildere Barajı inşaatının ne zaman tamamlanacağı sorusunu yineledi.