YÜZDE 90’INI KARACABEY KARŞILIYOR! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

YÜZDE 90’INI KARACABEY KARŞILIYOR!

Bu haber 18 Ekim 2021 - 10:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Yolağzı Mahallesi’nde çeltik hasat etkinliği düzenlendi. Programda konuşan Bursa İl Tarım ve Orman Hamit Aygül, Karacabey’de 22 bin 600 dekar alanda 16 bin 356 ton (110 Ruhsatlı Üretici) çeltik üretimi yapıldığını, bu oranın Bursa’nın % 90,8’ini, ülkemizin ise % 1,7’sini karşıladığını kaydetti.

Yolağzı Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül’ün yanı sıra AK Parti Karacabey İlçe Başkanı Ertem İşcan, Karacabey Fide Fidan Test Merkezi Müdürü Muhsin Sümer, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Doğan, Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürü Davut Aytek, Kar-Çel İşletme Sahibi Yücel Alp, il ve ilçe protokolü, üreticiler ve davetliler katıldı.

Hasat şenliğinde konuşan İl Müdürü Hamit Aygül, çeltik üretimiyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Çeltik dünya nüfusunun yaklaşık yarıdan fazlasının besin kaynağı olarak yararlandığı en önemli ürünlerden biridir. Çeltik, dünyada mısır ve buğdaydan sonra en fazla ekilişi gerçekleştirilen tarımsal üründür. Dünya genelindeki nüfus artış hızı bu oranda devam ettiği takdirde 2030 yılında talebi karşılamak için çeltik üretiminin tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de % 50 oranında artırılması gerekmektedir. Çeltik üretimi bakımından dünyada önde gelen ülkeler Çin, Hindistan, Endonezya, Bangladeş ve Vietnam’dır.

Çeltik üretimi ülkemizde de uzun yıllardır devam etmektedir. Zeytin ile birlikte kendine ait kanunu olan ve mevzuatla düzenlenmiş ender ürünlerden biri de çeltiktir. Sulama suyu sağlama olanaklarına bağlı olarak ülkemizin bütün coğrafi bölgelerinde, yaklaşık 35 ilde ekilmektedir. Edirne, Balıkesir, Çorum, Samsun, Sinop ve Kastamonu çeltik ekimi bakımından ilk sıralarda yer almaktadır.

2020 yılı TÜİK verilerine göre ülkemizde 1 milyon 253 bin 980 dekar alanda 980 bin ton çeltik üretilmiştir. İlimiz 24 bin 934 dekar alanda 18 bin 015 ton üretim ile Türkiye’de 8. sırada yer almaktadır. Dünyada ABD, Çin ve Tayland’ın üretimindeki azalış nedeniyle 161 milyon hektar alanda çeltik ekilmiş olup, üretim 2019/20 sezonunda bir önceki yıla göre 1 milyon ton azalarak 499 milyon ton seviyesine gerilemiştir. (TMO Hububat Sektörü Raporu) Dünya verim ortalaması 460 kg/da (TMO Hububat Sektörü Raporu) iken, Bursa’mız verim ortalaması 723 kg/da olarak dünya ortalaması üzerinde verime sahiptir.

Bölgemizdeki üretim ağırlıklı olarak Karacabey, Orhangazi, Yenişehir ve Mustafakemalpaşa ilçelerimizde yapılmaktadır. Karacabey ilçemiz, 22 bin 600 dekar alanda 16 bin 356 ton (110 Ruhsatlı Üretici) çeltik üretimi ile ilimizin % 90,8’ini, ülkemizin ise % 1,7’sini karşılamaktadır. 2020 yılı üretim sezonunda Orhangazi’de 1.590 dekar alanda 1.196 ton (30 Ruhsatlı Üretici), Yenişehir ilçesinde 650 dekar alanda 397 ton (1 Ruhsatlı Üretici) ve Mustafakemalpaşa’da 94 dekar alanda 66 ton (1 Ruhsatlı Üretici) çeltik üretimi gerçekleşmiştir. Çeltik ürünü, Nisan-Mayıs aylarında ekimi yapılmakta olup, Eylül-Ekim aylarında hasat edilmektedir. İlimizde en çok Baldo, Cameo ve Osmancık çeşidi ekilmektedir.

Artan nüfusa bağlı olarak su talebi gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle su kaynakları yönetimi giderek önem kazanmaktadır. Tüm dünyada ve Türkiye’de tarım; su kaynaklarının en fazla kullanıldığı sektördür. Buna göre su kaynakları yönetiminde başarı sağlanması tarımda suyun etkin yönetimine bağlıdır. Çeltik tarımında en kısıtlayıcı faktör sulama suyunun sağlanması ve yönetimidir. Yoğun su ihtiyacı ve uygulamada yapılan hatalar birim alanda aşırı su kullanımı doğurmaktadır. Ülkemizde çeltiğin bitki su tüketimi iklim koşullarına göre 810-1.625 mm arasında değişmektedir. Bununla beraber uygulamada sulamadaki kayıplardan dolayı bu miktarın çok daha üzerinde su tüketildiği tahmin edilmektedir. Esasen, çeltik üretiminde 1 kg ürün için 1000-1200 litre suyun yeterli olduğu ancak uygulamada bu miktarın 4000-5000 litreye ulaştığı belirtilmektedir.

Bu sebeple sürdürülebilir bir tarıma katkı sağlamak amacıyla önümüzdeki yıllarda oluşabilecek su kıtlığı riskine karşı ilimizde damlama sulamayla çeltik üretimini teşvik etmek amacıyla Bakanlığımıza % 75 hibeli projemizin başvurusu İl Müdürlüğümüz tarafından yapılmıştır.

Çeltik üretiminde verimi artırmak ve su kaynaklarını ekonomik olarak kullanmak açısından gelişen teknolojiye uyum sağlamalıyız. Bu kapsamda yapılacak destekleme projelerine başvurmanız ve uygulamanız önem arz etmektedir. Ayrıca imkanları elverişli olan üreticilerimizin, destek olsun veya olmasın, mutlaka damla sulamaya geçmesinde yarar bulunmaktadır. Çeltik hasadının üreticilerimiz için bereketli olmasını diler, programın hazırlanmasında emeği geçenlere ve programa gösterdiğiniz ilgiden dolayı sizlere teşekkür eder, saygılar sunarım”