‘BÖLGEMİZ ÇİFTÇİSİNE DEĞER KATACAK’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

‘BÖLGEMİZ ÇİFTÇİSİNE DEĞER KATACAK’

Bu haber 13 Ekim 2021 - 22:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Susurluk Şeker Fabrikasının bu yıl gerçekleştireceği pancar alım kampanyasının açılış töreni, geniş bir protokol katılımı yapıldı. Törene; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ın yanı sıra Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş Genel Müdürü Mücahit Alkan, Susurluk Kaymakamı Muammer Köken, Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Balıkesir İl Jandarma Komutanı K. Alb. Tarık Hekimoğlu, Susurluk Şeker Fabrikası Müdürü Hakan Çelik, Pancar Kooperatifi Başkanı Hasan Karahasanoğlu, siyasi parti temsilcileri, sendika temsilcileri ve ilgililer katıldı.

GÜÇLÜ TÜRKİYE’YE KATKI SAĞLAYACAK

Törende konuşan Vali Hasan Şıldak, tesisin bir devlet tesisi olarak üretimine devam ediyor olmasının son derece önemli ve gurur verici olduğunu söyledi. Kampanya sürecinin bol kazançlar getirmesi temennisinde bulunan Şıldak, “Bu tesislerin geliştirilerek, ihtiyaç duyduğu revizyonlara tabi tutularak, çok daha uzun yıllar ülkemize bu stratejik sektörde hizmet vereceğini ve güçlü Türkiye’nin, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu tesislerle daha da güçleneceğini düşünüyorum” dedi.

BÖLGEMİZ ÇİFTÇİSİNE DEĞER KATACAK

Törende, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’a da söz verildi. Başkan Özkan yaptığı konuşmasında, “Atıl vaziyette duran Susurluk Şeker Fabrikasının tekrar hayata geçirilmesinin işaret fişeği Karacabey’den yakılmıştı. Komşu ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ile Pancar Kooperatifi Başkanı Hasan Karahasanoğlu ve Türkiye Şeker Genel Müdürü Mücahit Alkan’a, bu anlamda bir kez daha teşekkür ediyorum.

Şimdi bu fabrikanın çalışmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgemiz çiftçisine değer katacak. İnşallah polar problemlerinin halledilmesiyle de daha daha fazla şeker pancarı ekilmesini umut ediyoruz. Çünkü bu tesisin ayakta kalması gerekiyor. Biz her fırsatta, buranın stratejik bir tesis olduğundan dem vurduk. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, her platformda tam bağımsızlık mücadelesi veriyor. Millî bir mücadele şuuru içerisinde yapılan bu gayretlerin önemi büyüktür.

Bu bağlamda, nişasta bazlı şekerin insan sağlığına ne kadar zararlı olduğu vurgusunu sürekli yapmamız, vatandaşlarımızı uyarmamız, şeker pancarından üretilen doğal şekere yönlendirmemiz gerekmektedir. Bu hem sağlık harcamalarının azalmasında, hem üreticilerin kazanmasında hem de bu tesislerin aktif hale gelmesinde önemli rol oynayacaktır. Yine pancar küspesinin hayvan yemi olarak hayvancılığa da katkısı büyük” dedi.

Başkan Özkan’ın konuşması, katılımcılardan ve üreticilerden büyük ilgi gördü. Tören sonrasında üreticilere çeşitli ödüller verilirken, Susurluk Şeker Fabrikası katılımcılarla birlikte gezildi.