“AKTAŞ BURSA’NIN MİRASYEDİSİ OLDU” « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

“AKTAŞ BURSA’NIN MİRASYEDİSİ OLDU”

Bu haber 15 Eylül 2021 - 16:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa’nın termal turizm potansiyelini yansıtan Sıcaksu bölgesinde termal tesis yapmak amacıyla eski başkanlar Hikmet Şahin ve Recep Altepe dönemlerinden buyana uzun yıllar boyunca kamulaştırılan alanın, 690 adet konut ve 92 dükkan yapılmak üzere TOKİ tarafından ihale edilmesine tepki gösteren CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Proje üretemeyen, yarım kalmış projeleri bile tamamlayamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın mirasyedisi oldu. Sıcaksu bölgesinde 110 dönümlük araziyi betona-ranta peşkeş çekti. Bursa’nın termal şehir geleceğine ket vuracak bu karardan derhal dönülmelidir” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2010’da alınan kararın bu alanın sağlık turizmine hizmet edecek nitelikte termal kür merkezlerini barındırabilmesi amacıyla proje çalışmaları yapılmasının öngörüldüğünü hatırlatan Karaca, Bursa’nın lehinde olmayan projeleri bakanlıklar eliyle hayata geçirerek siyasi ve sosyal sorumluluktan kendini sıyırmaya çalışan Alinur Aktaş’ın bu hareket tarzının Bursalıların gözünden kaçmadığını belirtti.

BÖLGE SAKİNLERİNİN GÖRÜŞLERİ DE ALINMALIDIR

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Başkan İsmet Karaca, şunları söyledi; “Sıcaksu bölgesi önceki dönem belediye başkanlarınca termal turistik alan olarak düşünüldü. Oradaki 110 dönüm arazi kamulaştırmalarla elde edildi. Alinur Aktaş kaç yıldır görevde. Burayı projelendiremediği gibi, kente katkı sağlayacak bir adım da atamadı. Bursa’nın termal şehir kimliğini baltalayan bir karar alıp bu alanı Soğanlı dönüşüm projesiyle birlikte toplu konut bölgesine dönüştürdü. Alinur Aktaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ’yi devreye sokarak, kendi sorumluluğundan sıyrılmaya çalışıyor. Bu alanda Gaziakdemir Mahallesi sakinleri ile arazisi kamulaştırılan hemşerilerimizin de görüşleri alınmak suretiyle işlem yapılmalıdır. Bursa’nın termal şehir kimliğini yok edecek bu uygulamaya karşıyız”

O ALANDAKİ KAMULAŞTIRMALAR TERMAL TURİZM AMACIYLA YAPILDI

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Büyükşehir Belediye Encümeninin 2015/362 tarih ve sayılı yazısında da belirtildiği üzere, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 29 Temmuz 2010 tarih ve 678 sayılı kararı çerçevesinde, “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı” ilan edilen Sıcaksu Proje Alanının sağlık turizmine hizmet edecek nitelikte termal kür merkezlerini barındırabilmesi amacıyla proje çalışmaları, paylaşım modelinin oluşturulması ve hak sahipleri ile görüşmelere başlandığını vurguladı.

Alemdar ve Gaziakdemir Mahalleleri içerisinde kalan bu alanın kamulaştırma amacının dışında kullanımının doğru olmadığını tekrarlayan Karaca, “Yapılan işin yanlışlığı çok net. Derhal bu hatadan dönülmelidir” dedi.

KONUT HER YERE YAPILABİLİR, TERMAL TESİS ALANINA KONUT OLMAZ

Kaplıca kenti Bursa’nın bu kimliğini yeniden kazanması için adım atmak varken, boş bulduğu her araziye inşaat yapan AKP iktidarının ilk seçimde dersini alacağını kaydeden İsmet Karaca sözlerini şöyle tamamladı: “Geçtiğimiz günlerde Sıcaksu’da basın açıklaması yaparak, bu bölgeyle ilgili görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmıştık. Biz son Büyükşehir Belediye Meclisi oturumunda da daha önceki oturumlarda bu konudaki hassasiyetimizi dile getirdik. Bu arazinin altında termal su var. Konut her yere yapılabilir ama termal tesis her yere yapılamaz. Altında termal su bulunan ve termal tesis yapılabilecek bu alana hangi mantıkla toplu konut yapıldığını anlamak mümkün değil. Tekrar tekrar vurguluyoruz. Termal projesi uygulanması gereken bu alanın toplu konuta çevrilmesi Bursa’nın turizm geleceğine ihanettir”