‘EN TEMEL NEDEN İTHALAT POLİTİKASI’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

‘EN TEMEL NEDEN İTHALAT POLİTİKASI’

Bu haber 31 Ağustos 2021 - 14:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Ağustos ayı Tencere Enflasyonunu yüzde 4.91 olarak açıkladı. BUYSAD’ın verilerine göre yılbaşından bu yana 8 aylık Tencere Enflasyonu ise 24.42’ye çıktı.

BUYSAD Başkanı Coşkun Dönmez, yaptığı açıklamada, gıda fiyatlarındaki artış oranlarını açıkladı. Ocak ayından bu yana gıda fiyatlarındaki artış oranlarını Tencere Enflasyonu adı ile açıkladıklarını belirten BUYSAD Başkanı Coşkun Dönmez,  Ağustos ayında gıda fiyatlarının Temmuz ayına göre yüzde 4.91 oranında arttığını söyledi. Gıdadaki artışın son 8 aylık dönemde ise 24.42 olduğunu bildiren Başkan Dönmez, “Bu rakamlar BUYSAD üyelerinin hammadde tedarikleri sonrasında ortaya çıkan ortalama rakamlardır” dedi.

GEÇEN YILI ŞİMİDEN GEÇTİK

Başkan Dönmez, 2020 yılındaki resmi rakamlara göre bir yıllık gıda enflasyonunun yüzde 20 civarında olduğunu da hatırlattı. Tarla ürünlerinin pazara çıkarıldığı, sebze ve meyvenin daha bol olduğu yaz aylarında gıda fiyatlarının genelde eksi çıktığının altını çizen Başkan Coşkun Dönmez, bu yıl dünya genelinde ve Türkiye’de yaşanan kuraklık, sel, dolu ve orman yangınları gibi felaketler nedeniyle tarlardan beklenen ucuzluğun pazar ve market fiyatlarına yansıyamadığını söyledi.

Başkan Dönmez, “Tüm dünyada yaşanan felaketler nedeniyle gıda fiyatları dünyanın her yerinde yükseldi. Türkiye ayrıca döviz fiyatlarındaki artışın yol açtığı bir durum söz konusu oldu. Maalesef çiftçilerin kullandığı; gübre, zirai mücadele ilaçları ve mazot fiyatları da yükseldi. Bu yılın sekiz ayı geride kalırken, gıda fiyatlarındaki artış yüzde 25’lere dayandı” dedi.

Coşkun Dönmez, genel enflasyon içinde önemli bir paya sahip gıda enflasyonundaki hızlı artışın, temel hammaddesi gıda olan hazır yemek ve catering sektörünü derinden etkilediğini de bir kez daha vurguladı.

Bu nedenle yemek fiyatlarındaki güncellemeleri ilk önce bir yıldan 6 aya, daha sonra üç aya çektiklerini hatırlatan Başkan Coşkun Dönmez, “Gıda enflasyonunun genel enflasyondan yüksek çıkması nedeniyle yaşadığımız sıkıntı çok arttı. Birlikte çalıştığımız firmalara fiyat artışlarını yansıtmak zorunda kalıyoruz. Bu durum maalesef sadece sektördeki firmaları değil, bu sektörle bağlantılı (Fabrikalar, düğün salonları, okullar, ofisler) tüm kesimleri olumsuz etkiliyor. Ama her ay artan hammadde fiyatları karşında yapabileceğimiz başka bir şey yok. Çaresiz olarak hammaddeye gelen artışları fiyatlarımıza yansıtmak zorundayız” diye konuştu.

EN TEMEL NEDEN İTHALAT POLİTİKASI

BUYSAD Başkanı Coşkun Dönmez, Türkiye’de gıda fiyatlarındaki artışın önlenmesi için çözüm önerilerine de sundu. Tarım ve hayvancılıkta yüksek oranda dışa bağımlılığın söz konusu olduğunu belirten Coşkun Dönmez, şunları söyledi: “Gıda sektörü tüm dünya için stratejik bir sektördür. Bu yüzden pandemi, iklimsel değişiklikler, gıda stoklamaları gibi küresel çaptaki hareketler elbette ülkemizi de etkiliyor. Ancak tarım ve hayvancılık politikalarını uzun vadeli ve çiftçisini, üreticisini desteklemeye yönelik kurgulayan gelişmiş ülkeler, küresel hareketlerden bize göre daha az etkileniyorlar. Ülkemizdeki gıda enflasyonun en temel nedeni tarım ve hayvancılıkta uygulanan ithalat politikaları. Gübre, ilaç, aşı, yem büyük oranda dışarıdan geliyor veya ham madde de dışa bağımlıyız. Türk lirasının yabancı para birimleri karşısındaki değer kaybı içeriye enflasyon ithali olarak yansıyor. O yüzden yerli üretimi artıracak, tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlılığı azaltacak hamlelere çok acil ihtiyaç var. Bunu da orta ve uzun vadeli politikaları yaşama geçirerek gerçekleştirebiliriz”