KÜÇÜKBAŞ ÜRETİCİLERİNİN ‘DESTEKLEME’ İSYANI! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

KÜÇÜKBAŞ ÜRETİCİLERİNİN ‘DESTEKLEME’ İSYANI!

Bu haber 28 Mayıs 2021 - 11:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey’de küçükbaş hayvan desteklemelerinden faydalanamadığını iddia eden yetiştiriciler isyan etti. Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin desteklemelere engel olduğu ileri sürülürken, yetkili Birol Demir’e eleştiriler tavan yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği 4 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğde, “Anaç Koyun-Keçi” ve “Sürü Büyütme” desteğinin alınabilmesi için Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne üye olma şartı bulunuyor. Desteklemelerden faydalanmak isteyen küçükbaş yetiştiricileri ise, sürekli kapalı olduğunu iddia ettikleri birlikte sorumlu bulamamaktan yakınıyor. Birlik ile İlçe Tarım Müdürlüğü arasında gidip gelen yetiştiriciler yardım bekliyor.

Söz konusu desteklemelerden faydalanmak isteyen küçükbaş yetiştiricileri, “Anaç koyun ve keçilere hayvan başına yapılan desteklemede Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne üye olma zorunluluğu bulunuyor. Hem üye olmak hem de bilgi almak için birlik binasına gittiğimizde kapalı kapı ile karşılaşıyoruz. İlçe Tarım Müdürlüğü’ne konuyu aktardığımızda, kayıt ve başvuru işleminin Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Birol Demir tarafından yapıldığı belirtiliyor. Birlik binası sürekli kapalı tutuluyor. Tabelada Birol Demir’e ait telefon numarası bulunuyor. Aradığımızda telefonu bazen açıyor, bazen açmıyor. Bakanlık tarafından sağlanan destek birliğin değil, bir kişinin eline bırakılmış durumda” şeklinde konuştular.

DESTEKLEMELERDE BİRLİK ÜYELİĞİ ŞARTI KALDIRILSIN

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin etkin çalışmadığını ileri sürülürken, ilçede kayıtlı 2500’ün üzerinde küçükbaş hayvan işletmesi bulunduğu, bunun yalnızca 450’sinin birliğe üye olup desteklemelerden faydalanabildiği iddia edildi.

Desteklemelerde birlik üyeliği şartının kaldırılmasını isteyen küçükbaş hayvan yetiştiricileri, “Birliğin Karacabey’de herhangi bir etkinliği bulunmuyor. Hizmet binası sürekli kapalı. Geçen yılki desteklemelere birçok yetiştirici başvuramadı. Karacabey’de 2500’ün üzerinde kayıtlı küçükbaş işletmesi bulunuyor. Bunun yalnızca 450’si birliğe üye. Hakkımız olan desteğe başvurabilmek için kapalı kapı önünde beklemek zorunda bırakılıyoruz. Birçok yetiştirici, birliğe küskün durumda. İl yönetiminin başvuru ve kayıt işlemlerinde yetkilendirdiği Birol Demir’e ulaşan da ulaşamayan da bin pişman. Desteklemelerde birlik üyeliği şartı kaldırılsın. Daha fazla yetiştirici bu desteklemelerden faydalansın” dedi.

TOPLANAN PARALAR NEREYE GİDİYOR?

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne ilk kez üye olacak yetiştiriciden 350 TL alındığı, desteklemenin hesaplara yatmasının ardından ise 100 adet küçükbaş için 375 TL daha ücret kesildiği belirtilirken, küçükbaş hayvan yetiştiricileri bu ücretlere karşın yeterli hizmet verilmediğine dikkat çektiler.

Hayvan yetiştiricileri, “Kayıt ve başvuru işlemlerinde yetkilendirilen Birol Demir kendine yakın isimlere mi hizmet ediyor? Üye aidatı haricinde desteklemelerden de birliğe fahiş bir ücret aktarılıyor. Toplanan paralar nereye gidiyor? Birliğin il yönetiminde yer alabilmek için çalmadık kapı bırakmayan Birol Demir’e şuan ulaşabilmek mümkün değil” ifadelerine yer verdiler.