Tekrar soruyorum; Vatandaş taş mı yiyecek? « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Tekrar soruyorum; Vatandaş taş mı yiyecek?

Bu haber 02 Mayıs 2021 - 23:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur’un, pandemi kısıtlamaları nedeniyle ekonomik zorluk çeken esnafa destek ödemesi verilmesi ve sabit ödemelerin yeniden düzenlenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesi, İYİ Parti Grup Önerisi olarak meclis gündemine taşındı. Esnafa destekler verilmesine yönelik önerge, AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

Aylin Cesur, İYİ Parti Grubu adına yaptığı konuşmasında, salgın süresince iktidarın vatandaşlara sağladığı desteklerle diğer ülkelerde yer alan destekleri kıyaslarken, tam kapanma için esnaf ve çalışanlara bir an önce kapsamlı bir ekonomik destek paketinin açıklanması çağrısında bulundu.

TAM KAPANMA YAPILIRKEN DESTEK VERİLMELİ DEMİŞTİK, TEKRAR EDİYORUZ

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, konuşmasında şu görüşlere yer verdi; “Dünya Sağlık Örgütü, 2021 Ocak’ta dünyaya eş zamanlı tam kapanma çağrısı yaptı. Dünya evdekal çağrısına kulak verdi. 3 anahtar varı: Test, filyasyon ve aşı. Ve ülkeler bu yükümlülüklerini yerine getirdi. Beraberinde de dükkanını kapatan, iş yapamayan herkese destek verildi. Biz de İYİ Parti olarak tam kapanma çağrısına ilaveten daha da çok, ‘Millet aç kaldı, destek verin’ çağrısını yaptık.

DÜNYA MASKELERİ ÇIKARIRKEN BİZ GİDEN CANLARIN ARDINDAN VATAN TOPRAKLARINI GÖZ YAŞLARI İLE SULAR HALE GELDİK

Dünya gitti Mersin’e, biz AK Partiyle tersine. Şubat ayında hınca hınç kongreler, kalabalık cenazelerle meydan okuduk virüse ve bilime. Üstüne de bir de normalleşme kararı, pudra şekeri tadında. Sonuç: 400. gününde idik salgının ama vakaların 3’te 1’i; ölümlerin 6’da 1’i son 25 günde oldu. Her gün bir uçak düştü yani güzel ülkemizin tarladan arsaya çevrilen vatan topraklarına. 3 haftadır milyon kişiye düşen vakada dünya 1.’siyiz!

Dünya turizm sezonuna hazırlanırken ve pek çok ülke aşı olanlara sokakta maskeyi çıkarabilirsiniz derken, biz geç kalarak kapanmaya karar verdik. 10 bin can gittikten ve vatan topraklarını artık gözyaşı sular hale geldikten sonra.

ÖNCE SORUMLU 84 MİLYON DENDİ, ŞİMDİ DE GİDİN TAŞ YİYİN YANINA DA ÇAMUR KATIK EDİN DENİYOR

Aç kapa yaptıkça uzayan sürede vatandaş perişan, ekonomi yangın yeri oldu. Bardak bardak su ile söndürülemedi bu yangın ve bugün vatandaşına destek vermemekte de dünya 1.’si haline getirdiniz ülkeyi. Vatandaşın takatı da, belirsizlikle savaşmaya gücü de kalmadı. Kefen parası ne olacak diye ağlıyor artık gideninden başka. Ve döndü, ‘Sizsiniz sorumlusu’ dedi bakan bey 84 milyona ve şimdi de buyur kapattık, gidin taş yiyin, çamuru da yanına katık edin denildi. Vatandaşına bu zor günde kaynak vermeyen iktidar, bu devletin varlıklarını hiç etti. Paralar nerede deyince el değiştirdi dediniz ya hani; vatandaşın eli olmalı o el, işte onu diyoruz biz.

DİĞER ÜLKELER VATANDAŞLARINA NE DESTEK VERDİ?

Japonya’da da esnaf zorda demiştiniz ya hani; birkaç ülkeden örnek vereceğim. İngiltere’de kısıtlamalardan etkilenebilecek iş yerlerine bir defalık 6.000-18.000 pound doğrudan destek, tam kapanana aylık 3000 pound ve etkilenene aylık 2100 pound destek açıkladı. Fransa esnafa aylık 1500 Euro doğrudan destek veriyor. İşleri %70 duraksamışsa 2000-5000 Euro arası ek destek veriyor. Almanya 3 ay, 5 çalışanı olan işletmelere ayda 9 bin Euro, 10 çalışanı olana 15 bin Euro destek veriyor.

ALMANYA’NIN ESNAFA VERDİĞİ DESTEK TÜRKİYE’DE VERİLENİN 148 KATI

Biz de bir, salgınından etkilenen esnaf, sanatkar yönelik 3 aylık gelir kaybı desteği vardı, 1000 lira, onu da almak ne mümkün! Bir de 500-750 lira arası kira yardımı, o da alabilirse. Almanya ve Türkiye’nin 3 aylık destekleri güncel kurdan kıyaslanacak olursa, Türkiye esnafına 3 ayda 303,5 Euro verirken, bizi kıskanmış olacak ki Almanya 3 ayda, 148 katı yani 45.000 Euro veriyor.

KAPANAN ŞİRKETLERİN SAYISI %27,5, KAPANAN İŞLETMELERİN SAYISI İSE %40 ARTTI

Ticaret Bakanlığı verilerine göre sadece 2020 yılında, 99 bin 558 esnaf dükkanı ve 40 bin 735 şirket kapandı. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi verilerine göre, 2021 Mart ayında, geçen yılın aynı ayına göre, kapanan şirketlerin oranı %27,5 arttı, kapanan işletmelerin sayısı ise %40 arttı.

HALKINA PARA VERECEĞİNE HALKINDAN PARA İSTEYEN 6 ÜLKEDEN BİRİYİZ

Nisan 2021’e kadar yapılan 60 Milyar TL’lik Pandemi Desteği’nin 51,5 Milyar TL’si işsizlik fonundan, 2 Milyar TL’si bağışlardan. Hazineden vatandaşa sadece 6,5 Milyar TL harcandı, o “da bütçenin %0.5’i ancak ediyor.

IMF Verilerine Göre Türkiye’de Vatandaşlara Sağlanan Nakit Desteğinin Milli Gelire Oranı %1.1 ve dünyada sondan 2.’yiz. Halbuki gelişmiş Ülkeler Ortalaması %12,7. Halka para dağıtacağına halktan para isteyen Irak, Lübnan, Sri Lanka, Güney Afrika ve Senegal ile birlikte 6 ülkeden biriyiz. Ülkeyi getirdiğiniz hal bu.

Derhal esnafı, düzensiz gelirleri olanları, işini kaybeden, kısıtlamadan dolayı çalışamayanları destekleyecek bir tam kapanma için ekonomik destek paketi açıklamalısınız! O para bu insanların hakkı, hakkı! Vergiyi bunun için ödedi ömrü boyunca.

KAPANMADAN NASIL ÇIKILACAĞI ŞİMDİDEN ADIM ADIM PLANLANMALI

Kapanmadan nasıl çıkılacak, adım adım planlamalısınız. Bir anda serbest bırakırsanız, yine başladığımız yere döneriz. Mart’ta da söylemiştik kademeli açılma diye. Bu sefer dinleyin bizi. Duymuyorsanız kulak burun boğaz doktoruna gideceksiniz”