Bu mektubu en iyi yazana 1500 TL! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bu mektubu en iyi yazana 1500 TL!

Bu haber 28 Mart 2021 - 13:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünya Posta Birliği’nin (UPU) düzenlediği, ‘Uluslararası Mektup Yazma Yarışması’nın konusu bu yıl, “Ailenden Birine Kovid-19 Hakkındaki Deneyimlerinle İlgili Mektup Yaz” oldu.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), Dünya Posta Birliği’nin düzenlediği mektup yazma yarışmasına katılım için ülkemizin gençlerine bir fırsat sunuyor. Yarışma; dijital iletişim kanallarının giderek yaygınlaştığı günümüzde, mektup kültürünün canlandırılmasının yanı sıra, gençlerin düşüncelerini net bir şekilde ifade etme becerisini geliştirmeyi hedefliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan PTT Karacabey Şube Müdürü Turcan Dursun, “Ülkemizden yarışmaya katılanların mektupları, alanında uzman PTT A.Ş. yetkililerinden oluşan bir komisyon tarafından değerlendirilecek. Mektubun yapısı, konuya bağlılık, yaratıcılık ve dilin kullanımı gibi kriterlerin göz önünde bulundurulacağı değerlendirme sonucunda birinci seçilecek mektup, UPU’ya gönderilerek, diğer ülkelerde birinci olan mektuplarla yarışacak ve ülkemizi uluslararası alanda temsil edecek. UPU tarafından belirlenecek uluslararası jüri üyeleri ise, her ülkeden gönderilen mektupları değerlendirerek en iyi üç mektubu belirleyecek.

Dereceye giren 3 yarışmacıya PTT A.Ş. tarafından çeşitli ödüller verilecek. Bu kapsamda 1’inci olan yarışmacıya 1500 TL, tablet bilgisayar ve kişisel pul albümü, 2’nci olan yarışmacıya 1000 TL ve kişisel pul albümü, 3’üncü olan yarışmacıya ise 500 TL ve kişisel pul albümü hediye edilecek. UPU’nun ülke birincileri arasından yapacağı değerlendirme sonucunda ise 1’inci olan yarışmacıya altın, 2’nci olan yarışmacıya gümüş ve 3’üncü olan yarışmacıya bronz madalyanın yanı sıra ilk üçe giren yarışmacılara katılım sertifikaları takdim edilecek. UPU tarafından belirlenecek bazı mektuplara da özel mansiyon ödülü verilecek.

Katılımcıların, kendi el yazıları ile yazmış oldukları mektupları (içerisine çizimler de eklenebilir) ve gerekli belgeleri 9 Nisan 2021 tarihine kadar PTT iş yerlerinden göndermeleri gerekiyor. Katılımcıların mektuplarını Türkçe ya da doğrudan İngilizce veya Fransızca dillerinden birinde 800 kelimeyi aşmayacak şekilde hazırlaması şartı bulunuyor. Yarışma sonuçları 26 Nisan 2021 tarihinde ilan edilecek.Yarışmaya katılmak isteyen tüm yarışmacılar ilgili detaylara www.ptt.gov.tr adresinden ulaşabilecek” ifadelerini kullandı.