Usta Öğreticiler görmezden geliniyor! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Usta Öğreticiler görmezden geliniyor!

Bu haber 07 Aralık 2020 - 13:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumların koronavirüs pandemisi yüzünden 16 Mart’tan beri tatil edilmesi nedeniyle zor durumda kalan Usta Öğreticiler, binlerce usta öğreticinin, yaşanan covid-19 süreci yüzünden ortada kalıp kaderleriyle baş başa bırakıldıklarını belirttiler.

Bu mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen Usta Öğreticiler, “8 aydır her platformdan sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Ama ne Cumhurbaşkanı, ne Milli Eğitim Bakanı, nede milletvekillerinden bir ses çıkmıyor. Yüzlerce usta öğretici kursu açılmadan kapandı. Ayrıca bu usta öğreticilerin hiç gelirleri yok. Devlet desteği ya da tazminatları yok” dediler.

Türkiye geneli sayıları 70 bin civarı olan Halk Eğitim Merkezlerinde ek ders ücreti ile çalışan usta öğreticiler 8 aydır mağdur. Zaten 7-/8 ay çalışan, diğer aylar ücret almayan, resmi tatillerde ücreti kesilen usta öğreticiler hak arayışında. Yıllardır özlük hakkı ve iyileştirme bekliyorlar ama her nedense bir türlü seslerini duyan olmuyor. Binlerce usta öğretici yaşanan covid-19 pandemisi yüzünden ortada kaldı. Kendi kaderleri ile baş başa bırakıldı, tazminat hakkı yok, işsizlik ödeneğinden faydalanamıyorlar. Sigortaları eksik yatıyor, aldıkları ücret asgari ücretin altında.

Şimdi, pandemi yüzünden mağdur olan ve hükümetin görmezden geldiği binlerce Usta Öğretici, biran önce bu mağduriyetlerinin giderilmesi için hükümetin seslerini duymasını ve çözüm bulmasını bekliyor.