20 Ocak Pazar


Sütaş’tan Bingöl’e ‘süper teşvik’ yatırımı

Sütaş’tan Bingöl’e ‘süper teşvik’ yatırımı Süper Teşvik olarak bilinen Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nden yararlanacak 19 firma 135 milyar TL’lik yatırımla 35...
Bu Haber 12 Nisan 2018 16:40 Yayınlandı

Süper Teşvik olarak bilinen Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nden yararlanacak 19 firma 135 milyar TL’lik yatırımla 35 bin kişiye istihdam yaratacak. Buna göre, Karacabey’in gururu ve Türkiye’nin Sütçüsü Sütaş da, Süper Teşvik’ten yararlanan 19 firma arasında yer aldı.

 

Sütaş, Büyükbaş Hayvancılık alanında Bingöl’de 647 milyon TL yatırımla 1.090 kişiye istihdam imkanı sağlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teşviklerin cari açığı 19 milyar dolar azaltacağını belirterek, “Ele ele verip potansiyeli harekete geçirelim” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım önceki gün Proje Baz Teşvik Sistemi’nin tanıtımı gerçekleştirdi. 2017’de hazırlıkları tamamlanan yatırımlara teşvik belgesi dağıtımı yapıldı.

 

Ekonomi Bakanlığı’nca, Türkiye’nin mevcut veya gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılama, arz güvenliğini sağlama, dışa bağımlılığını azaltma ve teknolojik dönüşümünü sağlama hedeflerini gerçekleştirebilmek için geliştirilen teşvik sistemi kapsamında, petrokimya, savunma sanayisi, ulaşım sistemleri, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay gibi sektörlerde yatırım tutarı yaklaşık 135 milyar lira olan 19 firmaya ait 23 projeyle ilgili firmalara teşvik belgeleri verilecek. 19 firma arasında Karacabey’in gururu ve Türkiye’nin Sütçüsü Sütaş da yer alıyor.

 

 

35 bin kişiye istihdam

 

Bu projelerle yaklaşık 35 bin kişiye doğrudan istihdam yaratılması öngörülüyor. Söz konusu projeler ile yaratılacak dolaylı istihdamın ise 134 bin kişinin üzerinde olması bekleniyor. Yatırımların hayata geçirilmesiyle cari açık üzerinde yıllık 19 milyar dolar olumlu etki yaratılacağı öngörülüyor.

 

Teşvik alacak şirketler

 

Teşvik belgesi almaya hak kazanan firmalar şunlar: Alvimedica, Assan, Atayurt, BMC (4 adet proje), CFS, Dow Aksa, Ekore, Ersan, SASA (2 adet proje), İpek Mobilya, Most Makine, Siirt Bakır, Metcap Enerji, TUSAŞ, Oyak Renault, Yıldız Metalurji, Vestel, Sütaş, Tosyalı.

 

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenecek 135 Milyar Lira tutarındaki 23 proje içinde Bursa’dan Oyak-Renault ve Sütaş’ın projeleri de yer aldı.

 

Sütaş’ın yatırımı Bingöl’e

 

‘Süper Teşvik’ kapsamında Sütaş’ın Bingöl projesi 647 milyon TL yatırım bedeli ve ilave istihdam olarak 1.090, dolaylı istihdam olarak da 4 bin 905 kişiye iş imkanı sunacak. Entegre teknik büyükbaş hayvancılık olan SÜTAŞ’ın Bingöl projesi 647 milyon TL tutarında olacak.

 

Yılmaz: “Hayırlı olsun”

 

Bin 90 kişiye doğrudan, 4 bin 905 kişiye ise dolaylı istihdam sağlayacak olan yatırım için arazinin şartları da hazır hale getirildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “23 süper proje için 135 milyar TL nitelikli yatırım yapılacak. Cari açık azalacak, teknolojik üretim ve ihracat artacak, bölgeler arası gelir dağılımı iyileşecek. Bu projelerden biri de Bingöl’de Sütaş yatırımı. Hayırlı olsun” dedi.

 

Öte yandan Miart Mimarlık tarafından Sütaş A.Ş. Bingöl Entegre Tesisleri projesi de tamamlandı. Tesislerin Mayıs ayında devlet erkanının katılımıyla temelinin atılacağı öğrenildi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM