27 Mart Çarsamba


Suriyeli olunca her okul serbest!

Suriyeli olunca her okul serbest!   Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün geçen yıl Karacabey dahil tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderdiği...
Bu Haber 7 Ağustos 2018 06:30 Yayınlandı

 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün geçen yıl Karacabey dahil tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderdiği ve tartışmalara neden olan, “Suriyeli Öğrencilerin Kayıt İşlemleri” ile ilgili kararının bu yıl da uygulanacağı öğrenildi. Konuyla ilgili bu yıl için farklı bir karar alınmadığı belirtildi.

 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kararına göre, kentte yaşayan Suriyeliler, diledikleri okula kayıt yaptırabilecek. Yani, söz konusu karara göre; Türk vatandaşları için geçerli olan ikametgah zorunluluğu, Suriyeliler için uygulanmayacak. Bu durum, Türk öğrencilerin velileri tarafından tepkiyle karşılanıyor.

 

Okulların açılmasına sayılı günler kala velilerin kayıt telaşı devam ederken, çocuklarını daha iyi bir okula yazdırmak isteyen veliler belirlenen ikametgah engeline takılıyor. Öğrenci kayıtlarında okul müdürlükleri öğrencileri “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi”nde kontrol ediyor. Adresi okul ile aynı bölgede olmayan öğrenciler okula kayıt ettirilemiyor.

 

Bu kapsamda Bursa ve Karacabeyli veliler de, adres zorunluluğuna göre hareket etmek zorunda bırakılıyor. Ancak Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıl aldığı bir karar ile Suriyelilerin istedikleri okullara kayıt yaptırabilmeleri sağlanmıştı. Bu yıl da İlçe Müdürlükleri’ne farklı bir karar gönderilmediği için geçen yıl alınan kararın devam edeceği öğrenildi. Yani Suriyeli öğrenciler kayıtlarını istedikleri okula rahatça yaptırabilecek. Ancak Türk öğrenciler, adreslerine yakın okullara gidecek.

 

 

Bu duruma tepki gösteren Karacabeyli veliler, çocuklarının mağdur edildiğini söyledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ayrımcı bir karar aldığını ve bundan vazgeçmesi gerektiğini ifade eden veliler, “Bizler Suriyeli öğrencilere karşı değiliz. Ancak onlar mağdur diye böyle bir uygulama yapılırken, bizim Türk çocuklarımız mağdur ediliyor. Türk çocuklarının önüne konulan bu engel kaldırılmalıdır. Kimseye haksızlık yapılmasın. Eğitim sistemimiz nereye gidiyor, anlamış değiliz. LGS’de yaşanan rezaletlere bir de bu uygulama eklendi. Yavrularımız deneme tahtasına döndü ve her yıl mağdur ediliyor. Artık yeter. Bir ülkenin geleceğini sağlamlaştıran en önemli unsur olan ‘eğitim’ konusunda bu kadar saçma sapan kararlar alınmasını istemiyoruz” dedi.

 

Öte yandan, konu ile ilgili olarak Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün geçen yıl aldığı kararda şu ifadelere yer verilmişti: “İlimizde geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli öğrencilerin kayıt işlemlerini yaptırmak üzere okullara müracaat ettiklerinde, bazı sıkıntılar yaşandığı müdürlüğümüze ulaşmaktadır. Suriyeli öğrencilerin kayıt işlemlerinin adres şartı aranmaksızın yapılması gerekmektedir. Bilgilerinizi ve konu ile ilgili gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda gereğini rica ederim”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM