23 Mayıs Perşembe


Eğitim’de huzur var MIŞ!

Eğitim’de huzur var MIŞ! 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı açılışında basın açıklaması yapan Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, tüm okulların eğitime...
Bu Haber 19 Eylül 2014 07:55 Yayınlandı

2014-2015 Eğitim Öğretim yılı açılışında basın açıklaması yapan Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, tüm okulların eğitime hazır olduğunu söyleyerek, 4+4+4’ün huzuru içinde olduğunu belirtti.

 

Her şey hazırmış ama sanırım bir yardımcının bundan haberi yok sayın Dingin. Okullarda olmayacak yerlere ‘yıkın buraya sınıf yapın’ gibi müteahhitmişçesine, inşaat mühendisiymişçesine bir şey bilmeden talimatlar veriyormuş. Sınıf mı yapacak okulu mu yıkacak haberi yok. Sen bırak bu işleri de sınıfsız kalan öğretmenlere çözüm bul.

 

Gelelim Dingin’e. Kendisi kime göre neyin huzurunu(!) yaşıyor bilinmez ama veliler bu işten oldukça huzursuz. Hiçbir hesap yapmadan yaptığınız hesapsız işler sonucu veliler tam günden isyanda, haberin var mı, yoksa haberin ola sayın Dingin.

 

14 Eylül’e giden öğrencileri verdiniz Cumhuriyet’e, veli sabah 08.30’da çocuğunu oradan okula getiriyor, 12.00’de alıp evine götürüyor, 13.30’da tekrar okula getiriyor, 15.00’te tekrar geri alıyor. Sahiden huzurlu musun Emin bey. Bu sadece o bölgeden gelen öğrencilerin bir örneğiydi. Diğer bölge ve okulları varın siz hesaplayın. Şimdi saatleri analiz edip öğrenci ve velisinin bu saatlerde neler yaşadığını anlatacak değilim. Eğitimci olan sizsiniz hesap ortada, yapın hesabınızı bulun huzurunuzu! Ayrıca, siz rahat rahat yemeklerinizi evlerinizde yerken, çoğu veli, çocuğunu okulda doyuruyor.

 

Şimdi gelelim birde öğretmenlerin sorununa. Birileri oturduğu yerden, bu, bu sendikalı, şu, şu sendikalı hesapları yaparak o bizden, bu diğerlerinden diyerek hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin geleceğiyle oynuyor. Peki bunu yaptıktan sonra alnınızı secdeye rahat koyabiliyor musunuz? Tabi koyuyorsanız!

 

Birde şimdi okulların bazı yeni müdürlerinin kaprisleri ortaya çıktı. Neymiş efendim, “ben bu okula müdür oldum ama o okulda şu müdür yardımcısıyla çalışmam”mış. Müdür efendi, seni o okula huzursuzluk yarat diye göndermiyorlar, okulda adam gibi müdürlük yap, öğretmen ve öğrencilerin hakkını savun diye gönderiyorlar. Beğenmiyorsan git köyüne al kovalarınla oyna.

 

Bugün yarın yeni müdürler, yeni okullarında göreve başlayacaklar. Bizde işte o zaman göreceğiz bakalım hangi müdür okula huzur yaratmaya geldi, hangisi huzursuzluk yaratmaya. Hele ki ilkokula geliyorsan, oradaki öğretmenler, veliler ve öğrenciler sana değil, sen onlara ayak uyduracaksın müdür efendi.

 

Sayın Dingin, buradan size sesleniyorum. Biz bu işin takipçisi olacağız ve yeni müdürlerin geldiği okullarda yaşanabilecek “ben müdürüm benim dediğim olur” değişikliklerini ve huzuru bozma nedenlerini buradan kamuoyuna duyuracağız. Bakalım her fırsatta övdüğünüz basının bu sesine kulak verip bu dediklerimiz olmadan bunun önüne geçecek misiniz yoksa size ne kardeşim mi diyeceksiniz! Saygılar.
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM