ÇİFTÇİLER EMEKLİLİK MAĞDURU! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

ÇİFTÇİLER EMEKLİLİK MAĞDURU!

Bu haber 13 Eylül 2022 - 10:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel, 1,5 yıldır emekli olamayan çiftçilerin emeklilik sorununun, İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Erozan tarafından TBMM’ye taşındığını belirtti.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Başkan Özel, şunları söyledi; “Yenişehir’de yaşayan binlerce çiftçimiz, SGK primlerini tam ödedikleri halde bir buçuk yıldır Tarım Bağ-Kur’undan emekli olamıyorlar. Bu yılın başında çiftçilerimizin yaşadığı emeklilik sorunu ile ilgili Yenişehir Ziraat Odası ve Yenişehir Sosyal Güvenlik Merkezi yöneticileri ile ayrı ayrı toplantılar yaptık. Sorunun çözümü noktasında yol haritası çıkartarak, SGK genel müdürlüğü tarafından çıkarılacak bir genelge veya TBMM tarafından yapılacak bir kanun tasarısıyla bu sorunun giderileceğine dair bir basın açıklaması düzenledik. O tarihten bu güne karar vericilerin ve yetkililerin, Yenişehirli çiftçilerimizin yaşadığı emeklilik mağduriyeti ile ilgili olumlu bir adım dahi atmamalarının üzüntüsünü yaşıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde ilçemize yapmış olduğu ziyarette mağduriyet yaşayan çiftçilerimiz ile bir araya gelen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcımız ve Bursa Milletvekilimiz Ahmet Erozan, Yenişehirli binlerce çiftçimizi yakından ilgilendiren emeklilik sorunlarının çözüme kavuşturulması için TBMM’de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in cevaplaması üzerine yazılı bir soru önergesi vererek, İYİ Parti’nin konuya olan hassasiyetini bir kez daha gözler önüne serdi.

Herkesin bildiği gibi emekli olabilmek için çocuğunun rızkını SGK’ya prim olarak ödeyen, hayvanını, traktörünü, tarlasını satarak SGK’ya prim olarak yatıran, hatta ‘nasıl olsa emekli olacağım’ diyerek bankadan kredi çekip prim ödemelerini yapan Yenişehir çiftçisi, emekliliğe hak kazanmasına rağmen SGK tarafından yapılan denetlemelerde Yenişehir Ziraat Odası bünyesinde tutulan defterlerde tespit edilen hatalar nedeniyle emeklilik işlemleri iptal edilerek büyük mağduriyet yaşamıştı.

Kanuni şartları yerine getirip emekliliğe hak kazanmasına rağmen SGK tarafından yapılan bu işlem sonucunda Yenişehir çiftçisi, emekli maaşını alamadığı gibi sağlık sisteminden de maalesef ücretsiz faydalanamıyor. Geçen bir buçuk yıllık süreçte sorunlarının çözümü için SGK’ya başvuran Yenişehirli çiftçilerimize, sorunun Yenişehir Ziraat Odası’ndan kaynaklandığı, Ziraat Odası’na başvuranlara ise sorunun SGK’dan kaynaklı olduğu belirtiliyor. Yenişehir çiftçisi Şubat 2021’den bu yana kendilerinin hiçbir hatası olmadığı halde iki kurumun arasında yaşadıkları sorun nedeniyle emekli olamıyor.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcımız ve Bursa Milletvekilimiz Ahmet Erozan, Yenişehirli çiftçilerimizin emeklilik sorununu çözüme kavuşturmak ve onların haklarını savunmak için aşağıdaki soruları TBMM’de gündeme getirdi.

1- Yenişehir çiftçisinin mağduriyeti giderilmesi için bakanlığınızca yapılan bir çalışma ve/veya TBMM’ye sunulmak üzere yürütülen bir kanun tasarısı teklifi çalışması mevcut mudur? Yoksa Yenişehir çiftçisine ‘Gidin dava açın, hakkınızı mahkemelerde arayın’ denilerek bu çiftçilerimiz yıllarca sürecek davalarla adliye koridorlarında süründürülecek midir?

2- Şubat 2021’den beri devam eden bu sorunun çözümü için belirlenmiş bir yol haritası ve takvim mevcut mudur? Emeklilik hakkı gasp edilen çiftçilerin ne zaman emeklilik maaşı almaya başlayacakları öngörülmektedir?

3- Yenişehir çiftçisinin mağdur olmasına ve SGK’ya karşı açılacak davalar sonucunda Kurum’un zararına sebebiyet veren yetkililer hakkında Bakanlık tarafından nasıl bir yasal işlem uygulanacaktır?

4- SGK tarafından yapılan denetlemelerde ülkemizde ki başka hangi Ziraat Odalarında ki defterlerde noter tasdikinin olmadığı tespit edilmiştir? Yoksa bu eksiklik Yenişehir Ziraat Odası’na mı münhasır’dır.

Doğduğundan beri köyde oturmuş, çocukluğundan beri çiftçilikle uğraşmış, Tarım Kredi Kooperatiflerinden alışveriş yapmış, ÇKS kaydı yaparak devletten yıllarca tarım desteklemesi almış, kamu bankalarından çiftçi ve traktör kredisi kullanmış yani çiftçilik faaliyetini tam anlamıyla yerine getirmiş olan Yenişehir çiftçisi, Yenişehir Ziraat Odası kayıtlarına bakılmaksızın ödedikleri prim günleri ile emeklilik haklarının verilmesini İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanlığı olarak talep ediyoruz.

Bizler; İYİ Parti olarak hiçbir hatası olmayan yaklaşık 5 bine yakın Yenişehirli çiftçimizin yaşadıkları bu emeklilik sorunu çözüme kavuşturulana kadar yanlarında olacağımızı bildiriyoruz. Bu anlamda çiftçilerimizin sesi olarak sorunlarını TBMM’ye taşıyan Genel Başkan Yardımcımız ve Bursa Milletvekilimiz Ahmet Erozan’a yürekten teşekkür ediyoruz. Son yıllarda girdi maliyetleri dolayısıyla çok zor günler geçiren çiftçilerimizin karşı karşıya kaldıkları bu emeklilik sıkıntısı dolayısıyla siyasi iradenin hızlı bir girişimde bulunması gerektiğini tekrar belirtiyoruz”

casino siteleri - slot siteleri