‘TÜRKİYE, BALKAN COĞRAFYASININ BİR PARÇASIDIR’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

‘TÜRKİYE, BALKAN COĞRAFYASININ BİR PARÇASIDIR’

Bu haber 23 Haziran 2022 - 13:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye-Kuzey Makedonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, Ak Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin mezuniyet törenine katıldı. Tören öncesinde, Rektör Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem’i ziyaret eden Milletvekili Kılıç, mezuniyet töreninde de bir konuşma yaptı.

Konuşmasında ilk olarak TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un selamlarını ileten ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde 2006’da kurulan Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin bugün 3.000 öğrencisiyle Balkanlar’ın sayılı üniversiteleri arasına girdiğini belirten Kılıç, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Balkan coğrafyasına yakın ilgisi, buradaki soydaşlarımızın ve komşularımızın barış içinde yaşamaları için Türkiye olarak gösterdiğimiz çabalar ortadadır” dedi.

Balkanlar’ın Türkiye açısından sadece komşu bir coğrafya olmadığını, ortak kültürün ve tarihin paylaşıldığı gönül coğrafyası olduğunu vurgulayan Kılıç, “Diğer ülkeler Balkan coğrafyasına sadece bir nüfuz alanı olarak bakarken, Türkiye kendisinin de bu coğrafyaya ait olduğu bilinciyle hareket eden yegâne ülkedir. Bu anlayış ve duygularla burada bulunuyoruz” diye konuştu.

Konuşmasında Bursa’ya atıfta bulunan Vekil Kılıç, “Bildiğiniz gibi ben Bursa Milletvekiliyim. Bursa Balkanlar’ın dört tarafından soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın yerleştiği kendilerine yuva belledikleri bir şehirdir. Bu sebeple Balkanlar’ın her köşesi bir Bursalı olarak bizim evimiz gibidir. Balkanlar’a, hassaten Kuzey Makedonya’ya böylesine değerli bir eğitim kurumunun kazandırılması işte bu yakın ilgi, alaka ve samimi duyguların sonucudur” dedi.

“İFTİHAR EDİYORUZ”

Türkiye-Kuzey Makedonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, Ak Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, genç Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin Kuzey Makedonya’nın en önemli eğitim kurumlarından biri olduğunu ve bundan iftihar ettiklerini kaydetti.

Üniversitenin, kuruluşunun henüz 16. yılında 12. dönem mezunlarını verdiğini söyleyen Kılıç, dünyanın dört bir yanından eğitim görmek için gelen gençlerin “Gelecek için mükemmellik” ilkesiyle yetiştirildiği üniversitenin, eğitim hayatına uzun yıllar devam etmesini ve başarılarının devamını diledi.

Konuşmasında, öğrencilerin yetişmesi için çabalayan akademisyenlere de seslenen Vekil Kılıç, şunları söyledi: “Bütün üretim süreçlerinin en değerli malzemesiyle çalışıyorsunuz, insanla. Bir akademisyenin en önemli görevi elbette profesyonel anlamda kendisinden bir şeyler öğrenmeye gelen insanlara elinden gelen en iyi şekilde eğitim vermektir. Ancak bunların da ötesinde karşısındaki gençleri cesaretlendirmek, daha iyi bir geleceğe dair onlara umut vermek belki de eğitim adına yapabileceğimiz en iyi şeydir”

Mezun olan öğrencilere yönelik olarak, “Her zaman şuna inanıyor ve söylüyorum; inanç ve çalışmayla başaramayacağınız şey yoktur. İnsanlığın ortak değerleri için, iyilik için, barış için, kardeşlik için, yaşadığınız topluma faydalı olmak için çalışmaktan ve mücadele etmekten asla geri durmayın. Eğitim sürecinizde kazandığınız bilgi ve beceriler ancak güzel amaçlarla birleşirse değerli olur” ifadelerini kullanan Vekil Ahmet Kılıç, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Zamanın size sağladığı şartları ve olanakları iyi değerlendirerek geleceğe yön verecek olan sizlersiniz. Biz gelecekten ve sizlerden umutluyuz, birlikte daha iyi bir dünya inşa etmek mümkündür. Burada yıllar içinde kazandığınız tecrübeler sizin gelecekteki kariyerinizin şekillenmesinde son derece önemli rol oynayacaktır. Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin çok kültürlü ortamının bu noktada size kazandırdıklarını, böyle bir ortamda eğitim aldığınız için ne kadar şanslı olduğunuzu zamanla daha iyi anlayacaksınız. Şimdi, hakkınızla kazandığınız başarıyla iftihar etmek ve bunun tadını çıkarmak zamanıdır. Hepinizi mezuniyetiniz için tebrik ediyor, bundan sonraki yaşamınızda hepinize başarılar diliyorum”