“O SEKTÖRÜNDE DERTLERİNE DEVA OLACAĞIZ” « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

“O SEKTÖRÜNDE DERTLERİNE DEVA OLACAĞIZ”

Bu haber 06 Aralık 2021 - 1:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Karacabey İlçe Genel Sekreteri Mimar Ozan İneç, döviz kurunun sürekli artması, buna bağlı olarak Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ve her geçen gün yaşanan zam furyasının inşaat sektörünü de olumsuz etkilediğini söyledi. İneç ayrıca, Karacabey Belediyesi’nin ilçeye uygun olmayan otopark yönetmeliğinin de ‘çarpık kentleşmeye’ sebep olduğunu ve bu durumun işin içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini vurguladı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan İlçe Genel Sekreteri Mimar Ozan İneç, şu dikkat çeken açıklamayı yaptı: “Bildiğiniz üzere, gündemimizden hiç düşmeyen ve sürekli cebimizdeki paranın erimesine sebep olan döviz kurları, ilçemizde iş alanı olarak büyük yer kaplayan inşaat sektörünü de olumsuz yönde etkiledi.

Maalesef son günlerde yaşadığımız dövizdeki artış sebebiyle inşaat malzemelerinin tamamının dövize endeksli olduğunu dikkate aldığımızda ve kalem kalem fiyat analizi yaptığımızda yüzde 200 ve üzerindeki zamlarla karşı karşıya kalıyoruz. İnşaatlarda kullandığımız en önemli sarf malzeme olan demire son 1 ay içinde yüzde 30, son 3 ay içinde yüzde 70 zam geldi. Demirin kilosu 11,5 TL’ye çıktı. Aynı zamanda betonun metreküpüne 1 yıl içinde neredeyse yüzde yüz zam gelerek, metreküpü 400 TL’leri aştı. İnşaat sektörü bu bağlamda içerdiği sayısız iş kalemiyle en çok istihdamı yaratan sektörlerden biridir.

Ne yazık ki bu yükselen maliyetler nedeniyle mühendisinden mimarına, müteahhidinden işçisine kadar herkes olumsuz yönde etkileniyor. Aynı bir zincir halkasına bağlı olan bu sektörde önceden 20 daire yapabilecek sermayesi olan bir müteahhidin, dövize karşı Türk Lirası’nın sürekli değer kaybı nedeniyle 10 daireyi dahi yapabilecek finansal gücü kalmadı. Bununla birlikte sektör içindeki iş hacmi neredeyse yarı yarıya düşerek, bu sektörde yer alan tüm çalışanları da büyük ölçüde olumsuz yönde etkiledi.

Bunca ekonomik sıkıntının yanında Karacabey Belediyesi’nin ilçemize uygun olmayan otopark yönetmeliği de maalesef işin içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Bir mimar gözüyle baktığımda ilçemizin kanayan yarası ve çarpık kentleşmenin ana sebeplerinden biri haline gelen bitişik nizam imar durumuna çözüm bulunmazken, bir de bu durumu hiçe sayarak olabildiğince uygunsuz ve ilçemizin yapılaşmasına tamamıyla ters düşen bu uygulamaya Karacabey Belediyesi çözüm getirememektedir.

Derhal liyakat sahibi, işin ehli kişiler tarafından bu sektörde yer alan bizler ile istişare edilerek ilçemizin yapılaşmasına uygun bir otopark yönetmeliği getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aynı zamanda bu denli yükselen maliyetler ve yüksek faizler vatandaşımızın belini iki taraftan da bükerek ev alma imkanlarını neredeyse olanaksız hale getiriyor. Bununla beraber hem vatandaşımızı, hem de bu sektörde bulunan çalışanlarımızı geri dönülmez bir kısır döngüye ve umutsuzluğa itiyor.

Tüm bunların yanında Demokrasi ve Atılım Partisi kadroları olarak bizler, bütün bu sorunlara ‘DEVA’ olmaya talibiz. Bu alanda Genel Başkanımız Ali Babacan’ın da karşısında durduğu düzensiz betonlaşmanın ülkemizde ve ilçemizde büyük sorunlar yarattığının farkındayız. Bu sebeple tüm bu ekonomik ve bürokratik sorunları ele alarak vatandaşımızın faydasına olan en doğru çözümleri üretmeye hazırız ve bunu başaracağız. Ülkemize ve ilçemize deva olmaya geliyoruz”