‘METRO İHALESİNDEN HUKUKSUZLUK AKIYOR’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

‘METRO İHALESİNDEN HUKUKSUZLUK AKIYOR’

Bu haber 19 Ekim 2021 - 14:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, idari yargının ihaleyi iptal ettiğini, yürütmeyi durdurduğunu ama Ulaştırma Bakanlığı’ndan adrese teslim ihaleyi alan yüklenici firmanın oralı olmadığını belirterek, “Bursaray Emek-YHT-Şehir Hastanesi metro hattında çalışmalar devam ediyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, idari yargı tarafından ikinci kez ihalesi iptal edilen ve yürütmenin durdurulduğu Bursaray Emek-YHT-Şehir Hastanesi metro inşaatında çalışmalara devam edildiğini yerinde tespit etti.

Bu durumun açıkça hukuksuzluk olduğunu kaydeden Karaca, “İdari yargı kararına rağmen firma hukuk tanımaz bir tutumla çalışmalarını sürdürüyor. Şimdi aklımızda bazı sorular var. Bu firmaya hukuk garantisi mi verdiler? Bu firmaya hangi hukuki çerçeve içerisinde hak ediş ödemesi yapılıyor?” diye sordu.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, bir süre önce idari yargı tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilen Bursaray Emek-Şehir Hastanesi Bursaray metro hattındaki çalışmaları yerinde görmek üzere Balat’ta temel atma töreninin yapıldığı alana gitti.

Hafriyat çalışmaların sürdüğünü gören Karaca şu açıklamayı yaptı: “Yapılan hizmete hiç kimse karşı değil. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, 2018 yılında Bursa kamuoyu gündemine getirdiğinde, bu hattın yapım bedelini 600 milyon lira olarak Bursa kamuoyuna ilan etmişti. Aradan geçen bir yıl kadar sonra yapılan ihalede ise yaklaşık 3 katına ihale edildi. Orada bu fahiş fiyat artışına başka Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere toplumun birçok kesiminden tepki geldi.

Bu tepkilerden sonra Danıştay’ın iptal ettiği ihale ikinci kez yapıldı ve yine aynı firmaya verildi, bu kez 342 milyon lira daha fazla bir fiyatla bir milyon 1 milyar 950 milyon liraya aynı firmaya tekrar ihale edildi. Fakat rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle Ankara İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilmiş olmasına rağmen ihaleyi alan firma çalışmaya devam ediyor. Şimdi kaygımız şu. Acaba aynı firmaya bu kez daha fazla bir fiyatla mı, daha fazla bir hak edişle mi bu ihale verilecek?”

ŞİRKETE ÖDEMELER HANGİ ÇERÇEVEDE YAPILIYOR?

Bölgedeki incelemelerinin ardından yazılı açıklama yapan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kasası kötü yönetim nedeniyle tamtakır olduğundan Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan ihalelerin idari yargı tarafından iptal edilmesine karşın çalışmaların devam ettiği alanda çekilen videoyu da paylaşarak, Bursa’da akıllara durgunluk veren bir metro ihale süreci yaşandığını kaydetti.

Karaca, bu durumda birçok soruya cevap arandığını belirterek şöyle dedi: “Şimdi aklımızda bazı sorular var. Bu firmaya hukuk garantisi mi verdiler? Bu firmaya hangi hukuki çerçeve içerisinde hak ediş ödemesi yapılıyor? İdari yargının durdurma kararına rağmen çalışmalar devam ediyor. Bugün de gidip yerinde tespit yaptık. Bakanlığın itiraz edeceği bilgilerini basına AKP milletvekilleri sundular. Peki idari yargı yerine kararı AKP milletvekilleri mi veriyor, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı mı veriyor, AKP’li Ulaştırma Bakanı mı veriyor? Burada bir hukuksuzluk söz konusu, bir kamu zararı söz konusu, bir yanlışlar silsilesi devam ediyor”