Kongrelerin faturası vatandaşa kesildi! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Kongrelerin faturası vatandaşa kesildi!

Bu haber 15 Nisan 2021 - 13:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur, korona virüs salgınının yönetimi ve Türkiye’de artan günlük vakalar konusunda sert çıktı. Cesur, TBMM Genel Kurulu’nda verilerle Türkiye’nin korona virüsle mücadele performansını değerlendirdi ve Meclis kürsüsünden iktidarın salgın politikalarına karşı eleştirilerini dile getirdi. Aylin Cesur, şunları söyledi;

ŞUBAT AYI KONGRELERİN FATURASI VATANDAŞA KESİLDİ

“Şubat ayı, lebalep davullu zurnalı kongreler eğlenceler ayıydı, eğlenmeyi içine sindirenlere. Ve faturası vatandaşa kesildi; mutant varyantlar ülkenin her yerine yayıldı. Salgın yükselişe geçti diye uyardık, zamanı değil dedik, ancak ülke kontrolsüz bir normalleşmeye sokuldu. Bu kongre kılıfı idiyse ayıp ve suç, değil de düşünülemedi ise bunun adı basiretsizlik. 1 Mart 2021, kontrolsüz normalleşme başladı ve Türkiye için Mart ‘Kırmızı Mart’ oldu. Türkiye kıpkırmızı boyandı.

SADECE SON 2 HAFTADA 722 BİN YENİ VAKA 3070 ÖLÜM VAR

Bundan önce de yanlışlar oldu, bu da geçer yahu diyemez sorumlular; çünkü artık 3. Dalga madalyası boyunlarına asıldı. 1 Mart’tan bugüne; 45 gün geçti. İlk vakadan beri 398 günde görülen korona virüs vakalarının 3’te 1’i, ölümlerin 5’te 1’i bu 45 günde görüldü. Madalya bundan takıldı işte. Sadece son iki haftada 722 bin yeni vaka, 3070 yeni ölüm var. Milyon kişiye düşen vakada 701 vaka ile açık ara dünya 1.siyiz. Ülkemizdeki vakaların %85’i mutant virüs artık.

1 Mart’tan bu yana, günlük yeni vaka 6 kat, ölüm 4 kat, aktif vaka 5 kat, yeni hasta 4 kat, ağır hasta 2 kat, test pozitifliği 2 kat arttı. Günlük ölüm 66 idi, şimdi 273. Ancak ne hikmetse dünyada ölüm oranı %3 iken bizde %1. 100 bin olan aktif vaka artık yarım milyon. 500 bin insan aktif bulaştırıcı yani. Bu da şu demek; huzur aradığımız Mübarek Ramazan ayında en az 15 bin vatandaşımızı Covid’den kaybedeceğiz. Vakalarda 59 bindeyiz ama zirve kaç belli değil, yoğun bakım servislerine 7 ile 10 gün içinde yansıyacak. Hastanelerden ‘Hastalara artık sadece ciddi ölüm riski olanı kabul edebiliyoruz’ sesi geliyor.

KİM SORUMLU

Kim sorumlu peki? 84 milyon derseniz ayıp olur, milletimiz bunu unutmaz. Sizi getirdik ve sorumlusu biziz, göndeririz demesini bilir milletimiz, altını çiziyorum. Ülkeyi bilimle değil de keyfe göre yönetmenizi unutmaz. Restoranları kapatırken, yaptığınız kongreleri unutmaz.

BU TEDBİRLER ANCAK ‘HAYBETE TEDBİRLER’

Bizle aynı anda normalleşen ama bunu bilimsel göstergeleri takip ederek, aşılamasını hızlandırarak yapan ve kademeli normalleşen İngiltere’de hayat artık normale dönüyor. Her gün bir uçak dolusu insan ölüyorken, yüz binlerce insanımız yoksullukla cebelleşiyorken dün tedbirler ‘haybeye’ artırılmış. Geçen bahar ki gibi azalır diye düşünülerek yapılmış belli ki ama maalesef bu sefer sökmez. Çünkü geçen baharda günlük vaka 5 bindi, şimdi 60 bin. Üstelik dolaşan virüs de mutant.

TAM KAPANMA VE VATANDAŞIN DESTEKLENMESİ ŞART

Yapılacak belli, yıllarca vergisini ödeyen vatandaşa hak ettiği parasını vereceksiniz ve kapatacaksınız ülkeyi en az 4 hafta boyunca. Bir doktor olarak söylüyorum bunu. 120 bin esnaf kepenk kapattı, esnafı bitirdiniz. Bir madalya da buradan size! Kısa çalışma ödeneklerini kaldırdınız, 17 Mayıs’ta ücretsiz izin bitecek, işçiyi bitirdiniz. Çiftçi zaten yıllardır bitiriyorsunuz. Turizmci kalmıştı, bu kararlarla o da tamam. Sonbaharda dünya eskiye dönerken, biz hayattaysak eğer tabi; Mevlana’nın dediğini diyeceğiz: ‘Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük; bir başka bahar için sadece yaprak döktük’ Ama yaprak da değil ölenler, canlarımız.

BECERİKSİZLİK, BASİRETSİZLİK VE VURDUMDUYMAZLIK

Aşılamada da çok kötü bir durumdayız. Bu hızla ancak 2022 Ağustos’ta tamamlanabilir aşılama. Yani aşı da bizi kurtarmaz. Bir madalya da aşılamadan size. Madalyalara gelince; onlar liyakat sahibi olanlara veriliyor ki bu salgın yönetiminizle siz fazlasıyla hak ettiniz: Yalnız bu madalyalar beceriksizlik, basiretsizlik ve vurdumduymazlık madalyası. Siz gidince biz düzelteceğiz her şeyi ama o madalyalar sizin boynunuzda asılı kalacak”