Herkesi yokluğa mahkum ettiniz! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Herkesi yokluğa mahkum ettiniz!

Bu haber 18 Aralık 2020 - 10:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2021 yılı bütçesi TBMM Genel Kurul’unda görüşülürken İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur, İYİ Parti Grubu adına söz aldı.

Konuşmasında Türkiye’de yoksulluğun her alana yayıldığını dile getiren Cesur, hükümeti pek çok vatandaşı açlığa ve yoksulluğa mahkum etmekle eleştirdi. Cesur, asgari ücretliden emekliye, emeklilikte yaşa takılanlardan esnafa, yoksullukla cebelleşen bütün vatandaşlar adına hükümetten şikayetçi olduğunu ifade etti.

10 MİLYONA YAKIN SİGORTALI ÇALIŞANIMIZ AÇLIK SINIRININ ALTINDA!

Bugün itibari ile açlık sınırının yaklaşık 2.500 lira, yoksulluk sınırınınsa 8.000 liraya yakın olduğunu söyleyen Aylin Cesur, 20 milyon ücretli çalışanın yüzde 43’ünü asgari ücretlilerin oluşturduğunu ve 2.324 lira olan asgari ücret sebebi ile milyonlarca vatandaşın açlık sınırının altında yaşamak zorunda bırakıldığını dile getirdi. Avrupa’da asgari ücretle çalışanların, toplam çalışanlara oranın yüzde 5 ile 15 arasında seyrettiğine dikkat çeken Cesur, “Bunca işsizle ve açlık sınırının altındaki asgari ücretle, bize sunduğunuz vatandaşlarımızın göstermelik düşük sosyal yardımlara muhtaç bir yapıdır” diyerek hükümete yüklendi.

ASGARİ ÜCRETLİNİN ELİNE EN AZ 3 BİN LİRA GEÇMELİ

Düşük ücretler sebebi ile yeteri kadar tüketim gerçekleşmediğini ve ekonominin çarklarının dönmediğini söyleyen Cesur, bu sebeple yeni istihdamın yaratılamadığını ve yoksulluğun yeni yoksulluklar doğurduğunu belirtti. “Daha önce de söyledik: Asgari ücret için, çalışanlardan prim ve vergi kesintisi yapmayın; işverenin ödediği 3.458 lirasını sabitleyin ve asgari ücretlinin eline 3 bin lira geçsin” diye belirten Cesur, bu önerilerinin iktidar tarafından reddedildiğini ve bu sebeple açlık sınırı altında yaşayan bütün asgari ücretliler adına şikayetçi olduğunu söyledi.

COVİD-19’UN BÜTÜN EKONOMİK YÜKÜ İŞSİZLİK FONUNA BİNDİRİLMİŞ, DEVLETTEN GELEN DESTEK YOK, İŞÇİNİN PARASI YİNE İŞÇİYE VERİLİYOR

Aylin Cesur, Covid-19 salgını esnasında devreye sokulan kısa çalışma ödeneği ve benzeri uygulamalar için bütçeden yapılan harcamanın yalnızca 8 milyar TL ile sınırlı kaldığını, ancak geri kalan 30 milyarlık TL’lik yükün İşsizlik Sigortası Fonu’na bindirilmiş olduğunu ortaya koydu. “Diğer ülkeler on milyarca Euro’luk ekonomik destek paketleri açıklarken, bizdeki durum neden böyle? İşçinin parası yine işçiye veriliyor” diyen Cesur, bu duruma israfların ve kötü ekonomi yönetiminin sebep olduğunu belirtti.

DÜŞÜK ÜCRET POLİTİKALARINIZIN SONUCU: HALKIN YÜZDE ALTMIŞSEKİZİ BORÇLU

Aylin Cesur, hükümetin bugüne kadar uyguladığı düşük ücret politikalarının ve işverenlere sağlanan prim teşviklerinin hedeflenen istihdamı yaratamadığı gibi, bu politikaların Türkiye’yi ortanca ücrette Avrupa’nın en düşük satın alma gücüne sahip ülke haline getirdiğini söyledi. Düşük ücretler ve artan pahalılık sebebi ile nüfusun yüzde 68’inin bugün itibari ile borçlu olduğunu ortaya koyan Cesur, yoksulluğun toplumsal sorunları arttırdığını, buna bağlı olarak suça karışmaların, kadına, çocuğa, hayvana yönelik şiddetin ve uyuşturucu kullanımının da arttığını belirtti.

HAYATLARININ RAHAT EDECEKLERİ DÖNEMİNDE EMEKLİLERİMİZ AÇLIKLA SINANIYOR

Yoksullukla boğuşan bir başka grup olan emeklilere de konuşmasında yer veren Vekil Cesur, sayıları 13 milyonu bulan emeklilerin yarısının, 2 bin TL’nin altında maaş aldığına dikkat çekti. Cesur ayrıca, AK Parti iktidarlarından önce çalışan ve iş arayan emekli sayısının 1 milyon civarında olduğunu, ancak bugün itibari ile bu sayının 5 milyona yükseldiğini söyledi. “Rahat edecekleri dönemde emeklilerimiz açlıkla sınanıyor, kabul edilebilir mi böyle bir şey?” diyen Cesur, emekliler adına da hükümete şikayetlerini dile getirdi.

DEVLET EYT’LİLERE “GENÇSİN EMEKLİ OLAMAZSIN”DİYOR, İŞVEREN “YAŞLISIN ÇALIŞAMAZSIN” DİYOR

Aylin Cesur, hükümet politikalarının mağduru diğer bir kesim olan emeklilikte yaşa takılanların, kanunların geriye dönük işletilmesi sebebi ile hak gaspına uğradığını belirtti. Cesur, 10.000 günlük primini ödemiş yüz binlerce EYT’li için, “Devlet ‘Gençsin, emekli olamazsın’ diyor, işveren ‘Yaşlısın, çalışamazsın’ diyor. Onları Araf’tan çıkarın, EYT’lilerin sorununu çözün artık” diyerek EYT’lilerin yaşadığı mağduriyet için çözüm istedi.

ESNAFIMIZ PERİŞAN VE YAPAYANLIZ

Pandemiden önce de zaten borçlu olan esnafın iyice borca batırıldığını ve devletin esnafı yalnız bıraktığını söyleyen Cesur, “Mallarının hepsini bile satsalar, pek çok esnafımız borçlarının ancak yarısını ödeyebilir halde” diyerek esnafın düştüğü sıkıntılı durumdan şikayet etti.

Pandemi öncesi 560 bin esnafın toplam borcunun 40 milyar TL olduğunu, ancak pandemi ile birlikte 1,5 milyon esnafın 67 milyar TL kredi kullanmak zorunda kaldığını verilerle ortaya koyan Cesur, esnafın krediler için geri ödeme döneminin başlaması sebebi ile büyük sıkıntıda olduğunu söyledi.

100 milyar liralık ekonomi kalkanında yer verilmeyen 2 milyona yakın esnaf için 6 ay boyunca karşılıksız 2 bin TL nakdi destek verilmesi teklifinin iktidar tarafından reddedildiğini ancak bunun acilen uygulamaya geçirilmesi gerektiğini söyleyen Aylin Cesur, hükümete yönelik olarak “Sosyal devlet iseniz hiç değilse geri ödemeleri erteleyin” çağrısında bulundu.

İŞ KAZALARINA ENGEL OLUN

Konuşmasında son olarak iş kazalarında hayatını kaybeden işçilere değinen Vekil Cesur, Ak Parti iktidarının ilk on yedi yılında 23 bin 976 işçinin iş kazalarında yaşamını yitirdiğini ve 78 bin işçinin iş göremez hâle geldiğini söyledi. 2020 yılının ilk on ayında ise 1.736 işçinin daha yaşamını yitirdiğini belirten Cesur; “Kazadır, olur bu, diyemezsiniz. Siz devletseniz denetleyecek ve kurallara uyulmadığında cezalar getireceksiniz, bunu sağlayacak olan sizsiniz” diyerek işçi ölümlerinden duyduğu üzüntüyü ifade etti.

Mevsimlik tarım işçileri için de iş güvenliği, ulaşım, sağlık ve barınma sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirten Milletvekili Aylin Cesur, “İş kazasına kurban giden binlerce can için şikâyetçiyiz” dedi.