‘Çiftçiye verilen müjde yine fiyasko çıktı’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

‘Çiftçiye verilen müjde yine fiyasko çıktı’

Bu haber 30 Kasım 2020 - 10:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Karacabey İlçe Başkanı Fatih Karabatı, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin’in çiftçiye verdiği Türkşeker müjdesinin fiyasko çıktığını söyledi.

Başkan Fatih Karabatı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Türkşeker’in salçalık domates üreticisine 35 milyon TL ödeme yaptığını sosyal medya ve yazılı basında duyurmuştu. Türk Şekerin 53 bin ton salçalık domates alımını başarıyla tamamladığını ve 35 milyon TL’nin tamamının hesaplara yatırıldığını, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ile beraber açıklayarak, hatta o dönemde maliye bakanı olan Berat Albayrak’a teşekkürler sunarak suni gündem ile reklam yapmışlardı.

Bizde alkışlayıp takdir etmişti ki, lakin bugüne baktığımızda çiftçiye değil 35 milyon TL, tek bir kuruş Türkşeker tarafından ödeme yapılmadığı gerçeğiyle karşılaştık. Vekil, yapılan antlaşmanın içeriğini tam manası ile anlamamış olacak ki, yada reklam yapmanın heyecanı ile Türkşeker adı altında çiftçiden alınan domatesler, Türkşeker tarafından değil de Tamek A.Ş. tarafından, vekilin bahsettiği gibi 35 milyon TL değil, üçle beşi ayırmayı unutmuş olmalı ki 3 ile 5 bin TL olarak komik ve cüzi rakamlar ödendiğini banka dekontlarında görülmüştür.

Ayrıca altını çizerek belirtirim ki, bazı yandaş isimlere tam teşekküllü ödeme yapılması hiç adil olmamış, diğer çiftçilerin mağdur durumda bırakılması iktidarın adı gibi AK olmadığını iyice gözler önüne sermiştir. Ve hala üreticinin Türkşeker’de yüzde 50’lik bir alacağı söz konusu iken haklı olarak çiftçi soruyor; ‘İktidarın verdiği içi boş müjde masallarını daha ne kadar dinleyeceğiz’ Yani demem odur ki, yapılan işin övgüsünü yapmak güzel lakin bu konunun da içeriğini ve takibini yapmış olabilseydiniz.

Çiftçi yine zor durumda ve mağdur. Bütün dünyayı kasıp kavuran pandemi sürecinde bile dışarıda olan çalışan, üreten çiftçiye destek vermeyi bırakın da, verilen krediyi ödeyemeyen çiftçilerimize hem haciz hem de basın sansürü uygulamak hangi dine, hangi ahlaka, hangi vicdana sığar.

İktidar belki farkında değil yada olmak istemiyor, Türkiye’nin en önemli ovasına sahip olan Karacabey’imizde verimli topraklara sahip olan Türkiye’mizde tarım ölmek üzere, üretici bitiyor, siz halen yanlış politika ile reklam kokan haberlerle gündemde kalma derdindesiniz ey iktidar.

Türkiye’de çiftçiye, üreticiye destek verilmediği sürece bu ülkenin kalkınması mümkün olamaz. Çiftçiye uygulamış olduğunuz ters köşe politikasından vazgeçmeli ve biran önce iyileştirme yoluna gitmelisiniz. Emeğiyle toprağı yoğuran, ekmeğini topraktan çıkaran çiftçilerimizin asparagas haberlere ihtiyacı yok. Reklam yapan vekillere, başkanlara da ihtiyacı yok. Sorunlarına çözüm olacak, karşısında muhatap bulacak hizmet anlayışında olacak yönetim ve yöneticilere ihtiyacı var.

Çiftçilerimiz her geçen gün mağdur oluyor. Covid-19 virüsü ile mücadele ettiğimiz bu dönemde Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çiftçiye verdiği desteğin önemini daha iyi idrak etmiş olmamız gerekli değil miydi? Herkes içeri, çiftçi dışarıda. ‘Üretim şart, üretim gerekli, üretmeyen bir toplum olamaz’ deniliyor ama çiftçiye destek yok.

Maalesef iktidarın uyguladığı yanlış politika plansız sistemden dolayı çiftçi hep ikinci planda. Üretim yapan çiftçinin mazotu bile yat sahiplerinin kullandığı mazottan bile daha pahalı. Dememiz odur ki sayın yöneticiler, çiftçi reklam istemiyor, çözüm istiyor. İYİ Parti olarak biz her daim çiftçimizin yanında ve sorunlarının arkasında olup seslerini duyurmaya devam edeceğiz. Buradan iktidara sesleniyorum, başka Karacabey yok, başka Türkiye yok. Biz inandık ve inanıyoruz, Türkiye’mizin her türlü sorununa çare olacağız, daha İYİ bir Türkiye için, daha İYİ bir Karacabey için çalışacağız”