Çiftçinin kanayan yarasıyla şov yapılmaz! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Çiftçinin kanayan yarasıyla şov yapılmaz!

Bu haber 22 Eylül 2020 - 15:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Karacabey Belediye Meclis Üyesi Feridun Şeker, domates fiyatları ve domates fabrikalarından yakınarak, “Virüs vuruyor, hastalık vuruyor, birde AKP politikaları vuruyor. Çiftçi kalkınmadan Türkiye kalkınmaz” dedi.

İYİ Partili Şeker, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu görüşlere yer verdi; “Karacabey’de domates sezonunun sonuna gelindi. İyisiyle kötüsüyle diyebileceğimiz bir sezon yaşayamadık, çok zor ve kötü bir dönem yaşandı. Önce hastalık, ardından fiyat politikaları ve sonrasında siyasi manipülasyon. Çiftçi her zamanki gibi mağdur edildi, beklerken reklamları seyretti.

Karacabey, 12 fabrika 28 bin ton domates işlem kapasitesine sahipken, sezonun en hızlı olduğu zamanda kimse müdahalede bulunmadı. Daha sonrasında AKP iktidarı siyasi amaçlı reklamını yaptı. 16 Ağustos’ta sayın Vekil ‘Bu yıl hem rekolte yüksekliği hem de sözleşmeli ekim alanları dışına ekilen domates sebebiyle fiyatların 30 kuruşa kadar düşmesi üreticimizde bir mağduriyet oluşturmuştu. Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ve Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan ile görüşerek piyasayı regüle edecek şekilde salçalık domates alımını 50 kuruştan gerçekleştiriyoruz’ açıklamasını yaptı.

Peki Ağustos sonuna kadar Tamek neden günlük 300 ton üzeri domates alımı yapmadı. Ege fabrikalarının domates çekmesi ile fiyatlar Ağustos sonunda bir nebzede olsa yükseldi ve bunu fırsat bilen AKP siyasileri bu yükselişi kendileri yapmış gibi göstererek reklam yaptılar. Konu galiba yanlış anlaşılmış olacak ki bu yükseliş sadece 3-4 günle sınırlı kaldı. Fabrikalarda bugün domates alımında üreticiye yansıyan fiyat 40 kuruş.

Yani demem o ki, günlük 28 bin ton domateste %5,  %10 arasında domatesi Tamek fabrikasına alım yaptırarak, domates fiyatı arttırılabilir miydi? Bunun adı destek değil, bunun adı iyi niyet değil, bu kandırmaca bir siyasi reklamdır. Görüldüğü üzere çiftçi üzerinden şov yapmak ile dertlerine maalesef ki çare olunmuyor. Alkışlayanlar, şov yapanlar işin iç yüzüne baksın, çiftçiyi bu duruma düşürmek kimsenin hakkı da değil, haddi de değil. Virüs vuruyor, hastalık vuruyor, birde AKP politikaları vuruyor. Çiftçi kalkınmadan Türkiye kalkınmaz”