Hemşireler alkış değil hakkını istiyor! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Hemşireler alkış değil hakkını istiyor!

Bu haber 14 Mayıs 2020 - 11:18 'de eklendi ve 235 kez görüntülendi.

CHP Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil, Hemşireler Haftası dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, hemşirelerin birer insanlık fedaisi olduğunu belirterek, hemşirelerin alkış değil haklarını istediklerini söyledi.

Başkan Avil, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Dünya, koronavirüs salgını sürecinde sağlık sisteminin eksikliklerini ve sosyal devlet ilkesinin gereğini sorgularken, ülkemiz salgının kontrolünde ve hastalığa yakalananların tedavisinde başarılı bir sınav vermektedir. Bu başarı, insanüstü gayretle çalışan hekim, hemşire ve tüm sağlık çalışanlarımızın özverisi ile sağlanmıştır.

Bu başarının arkasında ölümcül vakalarla iç içe canları pahasına hastalarını iyileştirmekle uğraşan, gün aşırı nöbetlerde sabahlayan başarılı hekimlerimizin, hemşirelerimizin ve mesai kavramı tanımaksızın hizmet veren tüm sağlık emekçilerimizin fedakârlığı vardır.

Bu başarı Anadolu hümanizmasının etkisi, Cumhuriyetimizin tıp eğitiminin yetkinliği ve geçmişten günümüze gelen kamucu sağlık birikimimizin gücü ile sağlanmıştır. Hemşireler ve tüm sağlık çalışanlarımız cephede savaşanlar gibi ölüm tehlikesiyle burun burunalar. Onlar birer ‘insanlık fedaisidir’, korona kuşkusu taşıyanlarla birbirlerine nefesleri değerek, onlara dokunarak gece gündüz beraberler.

İşyerlerinden çıktıktan sonra evlerine gidiyorlar. Anneleri, babaları, eşleri, çocukları ile temas ediyorlar. Haftalarca evine gitmeden çocuklarını görmeden görevlerini sürdürenler var. Onlar bizden bile daha fazla endişeli ve tedirgindirler diye düşünüyorum.

Yanılmıyorsam, Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre ülkemizde koronavirüs hastalarının %7’si sağlık çalışanlarından oluşuyor. O sağlık çalışanları ki zaman zaman hastaları, ya da hasta yakınlarının şiddetine maruz kaldılar. Şimdi ise gece 21.00’de ulusça alkışlanıyorlar. Ne güzel! Değerlerinin farkına varıp bu bilince erişmek için illa bir salgın mı gerekliydi?

Sağlık çalışanları 11 Mayıs tarihinde İstanbul Eğitim ve Araştırma hastanesi önünde yaptıkları basın açıklamasında; ‘Ebeyiz, hemşireyiz alkış değil hakkımızı istiyoruz’, ‘Angarya çalışmak istemiyoruz’ ve ‘Sağlık hizmeti üretirken sağlığımızdan oluyoruz’ döviz ve pankartlarını açtı.

Basın açıklamasında salgınla mücadelede hemşire emeğinin önemli bir yere sahip olduğu belirtilerek mevcut iş yükü, kötü çalışma koşulları ve ekonomik hak gasplarının yakıcı hale geldiği anlatıldı.

Basın açıklamasında talepler şöyle sıralandı: ‘Hemşirelik mesleğinin yardımcı sağlık personeli olarak değil, bağımsız meslek grubu olarak tanımlanması, 36 ek gösterge hakkımızın verilmesi, yıpranma tazminatının 5 yıla 1 olarak düzenlenmesi (salgın nedeniyle de riskli bir meslek grubunda oldukları apaçık görülmektedir) performansa dayalı esnekleştirilmiş, güvencesiz çalışma kaldırılmalı, görev tanımına uygun saygı ve nitelikte kadrolu istihdamın sağlanması, ek ödemelerin maaşlara eklenmesi ve emekliliğe yansıtılması’

Sağlık çalışanlarına verilen 3600 ek gösterge sözünün yerine getirilmesinin tam zamanı olduğunu düşünüyorum. 2018 seçimleri öncesi verilen sözler seçim meydanlarında kalmasın. Hemşirelerimizin hakkı ödenmez. Fedakârlıklarının karşılığını onlardan esirgemeyelim.

Bu mücadelede başarı, özveriyle çalışan sağlık emekçilerinindir. Bu salgın bir milattır. Yeni dönemin temel belirleyicileri, üretim sağlık, eğitim ve adalet olacaktır. Hemşireler Haftası’nda, hemşirelerimizi tüm sağlık çalışanlarımızı birer ‘halk kahramanı’ olarak saygıyla, minnetle selamlıyorum. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.