Köylülerinin maskeli maden direnişi! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Köylülerinin maskeli maden direnişi!

Bu haber 01 Nisan 2020 - 14:54 'de eklendi ve 125 kez görüntülendi.

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla mevkiinde faaliyet gösteren Lübnanlı bir maden şirketinin, Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla boğuştuğu ve insanların evde kalmak zorunda olduğu ortamı fırsat bilerek kapasite artırımı için giriştiği ağaç kesimi köylülerin sert tepkisiyle karşılaştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, İl Sekreteri Turgut Özkan, İl Başkan Yardımcısı Erman Aydıngün, CHP’li Yenişehir Belediye Meclis Üyesi Şafak Erdem ve CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse ile İYİ Parti İl Başkan Yarımcısı Ercan Özel ve İYİ Parti Yenişehir İlçe Bülent Korkut, Kirazlıyayla’da incelemelerde bulundu. Kirazlıyayla mevkiinde nöbet tutan jandarmaların maskeli olduğu gözlenirken, eylemci köylülerin bir kısmının da maske taktığı gözlendi.

Topraklarımızın kurumasına izin vermeyiz

Bölgede 2014 yılından buyana faaliyet gösteren bir madencilik şirketinin, bakır-kurşun-çinko maden ocağı genişletme çalışmaları kapsamında ağaç kesmesine karşı çıkan köylüler, su kaynakları, tarım arazileri ve orman sahasının maden ve atık barajı için yok edilmesine izin vermeyeceklerini belirterek, “Ölürüz de topraklarımızın kurumasına izin vermeyiz” diye tepki göstermişti. Ağaçların kesildiği alana toplanarak dün başlatılan kesimi engellemeye çalışan köylüleri Jandarma durdururken, Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu ise yöre halkını ikna etmeye çalışmış, nöbete başlayan köylülerin direnişi ile ağaç kesimi de durdurulmuştu. CHP heyeti de orman nöbeti tutan köylüleri ziyaret etti.

CHP’den köylülere destek

Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme (Flotasyon) Tesisi ve Atık Barajı Projesi kapsamında 1000 ton rezervin zenginleştirilmesi ve yılda 30 bin ton, 10 yıllık alınan ÇED izni boyunca ise 300 bin ton pasa çıkarılması planlanan alanda, günlük 13 ton kurşun, 42 ton çinko, toplamda 55 ton konsantre alınması hedeflenirken, CHP heyeti de köylülerle görüşerek tesisin doğaya etkileri konusundaki kaygılarını dile getirdi.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, yeraltı kaynaklarının kullanılması ve madenlerin işletilmesine değil, bu işlemler yapılırken doğa ve çevreye zarar verilmesine karşı olduklarının altını çizdi. Karaca, “Burada görünen şudur. Evde kal çağrılarının yapıldığı bir ortamda fırsatçılık yapılarak ağaç kesimi yapılmaya çalışılıyor” dedi.

Yaşam alanlarını korumak isteyen köylülerin bu haklı taleplerini sıklıkla dile getirdiğini ve maden firması tarafından geçen ay köylülere noter aracılığıyla ihtarname bile gönderildiğini hatırlatan Karaca, “Yenişehirli köylülerimizin yanındayız. Mücadele boyunca da köylülerimize destek vereceğiz” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.