Doğalgaz faturaları meclis gündeminde « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Doğalgaz faturaları meclis gündeminde

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, gelen yoğun şikayetler üzerine Bursagaz’ın faturalarında yaşanan artışları meclis gündemine taşıdı.

Bu haber 24 Şubat 2020 - 13:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursalıları canından bezdiren ve doğalgaz kullanmaktan korkar hale getiren faturalardaki artışlar Meclis gündemine taşındı.

Metreküp bazındaki fiyatlandırmalarda yaşanan farklılıklar ve artışlar nedeniyle çok sayıda şikayet aldığını belirten CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursagaz’a yapılan yazılı başvurulara bile yanıt verilmediği iddiaları üzerine önerge hazırlayarak Meclis Başkanlığına sundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması istenen önergede şu ifadelere ve sorulara yer verildi: “Bursa halkına temiz, güvenilir ve konforlu yakıt sunma hedefi ile dağıtım yapan ve 1 milyonu aşkın abonesi olan Bursagaz’ın faturalarındaki artış ve farklılıklarla ilgili vatandaşlarımızdan çok sayıda şikayet gelmektedir. Aralık ve Ocak aylarında metreküp bazında değişen fiyatlandırmalarla ilgili bilgilendirilmeyen Bursalılar, yazılı başvurularına da yanıt alamadıklarını ve adeta muhatap bulamadıklarını belirtmektedirler. Bu bağlamda;

1. Konut ve işyerlerinde kullanılan doğalgazın metreküp fiyatlandırması bütün Türkiye’de aynı mıdır? Yoksa bölgelere göre farklı tarifeler mi uygulanmaktadır?

2. Doğalgazın metreküp bazında fiyatlandırılmasıyla ilgili yetki, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda mı (EPDK),yoksa dağıtım şirketlerinde midir? Fiyatlandırmayla ilgili doğalgaz dağıtım şirketlerine bir serbestlik tanınmakta mıdır?

3. Konut ve işyerlerinde kullanılan doğalgazın metreküp bazında fiyatlandırılması hangi kriterlere göre yapılmaktadır?

4. EPDK, doğalgaz dağıtım şirketlerinin uyguladığı fiyatlandırmayla ilgili olarak yeterli denetim yapmakta mıdır?

5. Bursa’da faaliyet gösteren ve 1 milyonu aşkın abonesi olan Bursagaz’ın Ocak ayında metreküpünü 1776 kuruş olarak faturalandırdığı doğalgazı, şubat ayında 1797 kuruşa çıkarmasının gerekçesi nedir?

6. Bursagaz kullanıcılarına yansıtılan metreküp bazındaki artışlar olağan mıdır? 2020 Ocak ve Şubat dönemi itibariyle diğer dağıtım şirketlerinin fiyatlandırmasında artış yaşanmış mıdır?

7. Bir milyonu aşkın aboneden alınan metreküp bazındaki 21 kuruşluk fark, bir fatura dönemi itibariyle toplamda kaç lira etmektedir? Bu paranın tamamı dağıtım şirketine mi kalmaktadır?

8. Doğalgaz faturalarında yaşanan artışlardan dolayı sözlü ya da yazılı başvurularına yanıt alamayan Bursalılar, şikâyetlerini nereye bildireceklerdir?”