Amaç ‘Atatürk’ ismini ortadan kaldırmak « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Amaç ‘Atatürk’ ismini ortadan kaldırmak

Bu haber 26 Mayıs 2014 - 17:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, Bursa kamuoyunun ve tüm Bursasporluların itirazlarına rağmen Atatürk Stadı, Atatürk Spor Salonu, Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu ve Atatürk Anadolu Lisesi’nin yıkımına ilişkin plan değişikliği kararının Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçirilmesini sert dille eleştirdi.

 

Demiröz, “Kimi tarihi niteliği olan bu 4 yapıyı yıkmaktaki amaç bir meydan yaratmak değil, değiştirmeye cesaret edemedikleri ‘Atatürk’ ismini binaları yıkarak ortadan kaldırmak ve meydan adı altında yine birilerine rant alanı yaratmak” dedi.

 

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, 20 Mayıs tarihinde toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AKP Grubu’nun girişimiyle “Stadyum Meydan Projesi” adı verilen projeye ilişkin 1/1000 ve 1/5000’lik plan değişikliklerini gündeme aldığını ve Atatürk Stadı, Atatürk Spor Salonu, Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu ve Atatürk Anadolu Lisesi’nin yıkımını içeren bu değişikliği CHP ve MHP’nin itirazına rağmen Meclis’ten geçirdiğini anımsattı.

 

Bursa kamuoyu ve Bursasporluların kesin bir şekilde itiraz ettiği plan değişikliğiyle ilgili Meclis toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılmadığına dikkat çeken İlhan Demiröz, “Altepe açık yüreklilikle sahiplenemediği bu değişikliği Büyükşehir Meclisi’nden geçirterek Bursalıların hiçbir zaman affetmeyeceği bir girişime destek oldu. Bursa bunu affetmez” dedi.

 

AMAÇ MEYDAN YAPMAK DEĞİL

 

AKP iktidarları döneminde eski Santral Garaj bölgesinde “meydan” adı altında AVM inşa edildiğini, Altıparmak girişinde İl Genel Meclisi’nin meydan yapılması için devrettiği alana BTSO ek binası inşa edildiğini, Doğanbey bölgesinde de “kentsel dönüşüm” adı altında Bursa’nın kalbine saplanan bir “kent cinayeti” işlendiğini anımsatan İlhan Demiröz, şimdi aynı sürecin “Stat Meydanı” adı altında gerçekleştiğini söyledi.

 

Kamuoyuna sunulan meydan projesinin dikkatlice incelendiğinde bir meydan projesinden çok ticari ünitelerle donatılmış bir rant projesi olduğunun rahatça anlaşılabileceğini kaydeden Demiröz, projeyle yapılmak istenen esas amacın da bir meydan projesinden çok, “Atatürk” adını taşıyan 4 binanın yıkılarak ortadan kaldırılması olduğunu söyledi.