Bu yıl vergi yokmuş! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bu yıl vergi yokmuş!

Bu haber 12 Ekim 2012 - 23:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bu yıl için vergi ayarlamalarının hepsini yaptıklarını belirterek, ’Bu yıl içerisinde atılacak başka bir adım yok, ancak 2013 yılının şartlarına göre bazı ilave adımlar olabilir’ dedi.


 


 


Orta Vadeli Programı (OVP) hazırlarken, pek çok faktörü dikkate aldıklarını ifade eden Babacan, bazı çevrelerin OVP’deki büyüme rakamlarını düşük bulurken, bazı çevrelerin ise tam tersini söylediğini belirtti. ’Demek ki bizim bu yüzde 4 iyi bir denge, iyi bir oran’ diyen Babacan, şunları kaydetti:


 


’Bu bizim hükümet olarak açıkladığımız bir Orta Vadeli Program. Bir kaç kişinin ortaya koyduğu bir program değil, hükümetimizin programıdır, hükümetimizi bağlayan bir programdır. Bu programımızın oldukça ayağı yere basan temkinli bir program olduğunu ifade etmek istiyorum. Programları hazırlarken biz hep ihtiyatlı tarafta durduk. Bütün dünya belli bir yöne gidiyorsa Türkiye’nin ayrışmasının bir sınırı var. Tamamen ayrışıp uzayda bir ülke gibi olamaz. Önemli olan dışardaki olumsuz etkileri minimumda tutup kendi azami performansımızı ortaya koymamız.


 


OVP’yi açıklayalı 3 gün olduğunu hatırlatan Babacan, hem uluslararası kuruluşların hem de uzmanların yorumlarının oldukça iyi olduğunu söyledi.


 


Babacan, bir soru üzerine, bu yıl vergi ayarlamalarının hepsini yaptıklarını, bu yıl içerisinde atılacak başka bir adımın olmadığını, ancak 2013 yılının şartlarına göre bazı ilave adımlar olabileceğini söyledi.


 


Attıkları ve atacakları adımları dikkate alarak enflasyon beklenti rakamlarını ortaya koyduklarına dikkati çeken Babacan, bu yılın enflasyon beklentisinin yüzde 7,4 olduğunu, bu rakamın içerisindeki yaklaşık 2 puanın son yapılan vergi ve fiyat ayarlamalarından geldiğini kaydetti.