Bursa”nın doğasını bozuyorlar « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

Bursa”nın doğasını bozuyorlar

Bu haber 10 Temmuz 2012 - 10:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, Bursa genelinde son yıllarda sayıları hızla artan taş, maden, mermer ve kum ocakları büyük çevre felaketlerine zemin hazırladığını açıkladı. Demiröz, birçok bölgede içme suyu kaynaklarının da tahrip edildiğini ve yurttaşların mağdur edildiğini bildirdi.


CHP Milletvekili İlhan Demiröz, Bursa’da faaliyet gösteren taş, maden, mermer ve kum ocaklarının neden oldukları sorunların ve sonraki yıllarda ortaya çıkabilecek sorunların bugünden tespit edilerek gereken önlemlerin alınması amacıyla TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırması önergesi verdi.


Bursa’nın turizm ve sanayi kendi olmasının yanı sıra tarımsal kimliğiyle Türkiye’nin birçok bölgesini besleyen bir merkez olduğuna dikkat çeken İlhan Demiröz, buna rağmen son yıllarda tarım alanlarının hızla yok edildiğini kaydetti.


Bunda, sayıları kontrolsüz biçimde hızla artan taş, maden, mermer ve kum ocaklarının önemli rol oynadığını ve bunun büyük çevre felaketlerine zemin hazırladığını vurgulayan Demiröz, “Gerekli incelemeler yapılmadan, doğaya ve su kaynaklarına vereceği zarar araştırılmadan, ÇED raporları gözetilmeden gelişigüzel ruhsat verilen ve denetlenmeyen işletmeler, Bursa’nın doğasına büyük zarar veriyor” dedi.


BAŞKÖY, SÜNLÜK VE KABULBABA’DA İÇME SUYU TEHLİKESİ


Demiröz, önergesinde, “Özellikle son aylarda Bursa’nın Orhaneli ilçesine bağlı Başköy ile Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Sünlük ve Kabulbaba köylerinde mermer ocaklarının işletmesine bağlı olarak su kaynaklarında bulanıklık ve biyolojik kirlilik sorunlarının yaşandığı görülüyor.  Bu durumda canlı için en önemli ihtiyaç olan su kayboluyor” dedi.


İlhan Demiröz, Bursa’nın tarihi ve kültürel dokusunun bozulmaması, bitki ve hayvan varlıklarının korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi, birinci sınıf tarım alanlarının erozyona uğramaması, vazgeçilmez su kaynaklarının korunması, toplumsal, ekonomik ve çevresel bakımdan sürdürülebilir bir madencilik sektörünün geliştirilebilmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

casino siteleri