Vatandaşı elektrik çarptı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Vatandaşı elektrik çarptı

Bu haber 03 Nisan 2012 - 10:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elektriğe yapılan 9,2 oranındaki zammına ve Enerji Bakanı Taner Yılmaz'ın açıklamalarına tepkiler sürüyor.


Yaptığı açıklamada elektrik zammını eleştiren Has Parti Bursa İl Başkanı Ali Mollasalih, enerjiye yapılan zammın ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini ifade ederek, enerji politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.


ASKON Bursa Şubesi ziyaretinde üretim maliyetlerinin artışını değerlendiren Mollasalih, enerjinin; üretimin, pazarlamanın ve tüketimin her alanında kullanıldığına dikkat çekerek, “”Enerjiye yahut yakıta zam gelince, ekmekten kanepeye, tuğladan penyeye her şey zamlanıyor. Böylece enflasyon oluşuyor, vatandaşın alım gücü de buna bağlı olarak düşüyor”” dedi.


Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirmesiyle kaçak oranlarının düşeceğinin taahhüt edildiğini hatırlatan Mollasalih, sözlerini şöyle sürdürdü: “”EPDK, 5 yıllık tarife dönemi için hedef kayıp ve kaçak oranları yükseltti. Bu başarısızlığa işaret ediyor. Vatandaşın haksız kayıp ve kaçak bedelinden dolayı mağduriyeti de yeni zamlarla artırılmış oldu.””


Enerji Bakanı Yıldız'ın “”vatandaşın geliri arttığı için, fiyatlar artsa da önemli değil”” açıklamasına değinen Mollasalih, “”Bakan'ın açıklamaları gösteriyor ki; vatandaşın durumu bir nebze iyileşse, omuzlarındaki yük de o kadar artırılıyor”” şeklinde konuştu.


Vatandaşın ekonomik durumunun da TÜİK verilerine uymadığını sözlerine ekleyen Mollasalih, ülke ekonomisinin iyileşme göstermediğini iddia etti.