Sulama sorunu kalmayacak « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Sulama sorunu kalmayacak

Bu haber 03 Nisan 2012 - 10:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Uluabat Gölü Sulama Birliği Başkanı Ahmet Koca ve Birlik Müdürü Cüneyt Nayman, Ak Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Önder Matlı’yı, TBMM’deki makamında ziyaret ederek, sulama birliklerinin sorunlarını aktardılar.


Başkan Koca ve Nayman yaptıkları görüşmede, 1990’lı yıllarda kurulmaya başlamış ve sayıları yaklaşık 400’e ulaşan sulama birliklerinin 5620 Sayılı Kanun ile ilgili yaklaşık 850 personelin belediyelerdeki sözleşmeli personel gibi değerlendirilmesi ve sulama birliklerinin işletme giderlerinin fazla olması gibi sorunlara çözüm konusunda Matlı’dan destek istediler.


Sulama birliklerinin sorunlarını dinleyen Milletvekili Önder Matlı, daha sonra Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Akif Özkaldı’yı makamında ziyaret ederek, Bursa’da devam eden DSİ yatırımları ve sulama birliklerinin sorunlarını Özkaldı’ya aktardı.


Matlı’nın, sulama birliklerinde çalışmakta olan personelin durumlarına vurgu yapması sonrası, Özkaldı da, özellikle personel konusunda DSİ olarak eksik personelle görev yapmaya çalışıldığını söyleyerek, sulama birlikleri personelleri ile ilgili olarak ise konuyu bildiklerini ifade etti.


Yapılan görüşmelerin ardından bir açıklama yapan Matlı, ‘’Sulama birlikleri tarafından aktarılan sorunların çözümü için DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı ile konuları değerlendirme imkanı bulduk. Gölecik Barajının proje ihalesinin Mayıs 2012’de yapılarak en kısa sürede projesinin tamamlanması planlanmaktadır. Yeşildere Barajının projesi Mayıs 2012’de tamamlanacaktır. Haziran ve Temmuz 2012 tarihlerinde inşaat ihalesi yapılarak baraj inşaatına başlanacaktır.


Bursa ilimizde devam eden baraj inşaatlarımızın yanında, sulama birliklerimizin de çeşitli sorunları vardır. Öncelikle Uluabat Gölü Sulama Birliğinin durumu oldukça sıkıntılı bir noktaya gelmiştir. 56 bin dekar arazi sulanmaya çalışılmakta ve kayıp kaçak oranı 2/3 oranına ulaşmıştır. Bu durum elektrik sarfiyatının artarak gerekli verimin alınamamasına sebep olmaktadır.


Öncelikle kısa vadede mevcut durumda gerekli onarımların yapılarak kayıp kaçak oranını azaltmak suretiyle, özellikle elektrik maliyetini azaltmak, uzun vadede ise öncelikle Harmanlı hattının kapalı devre sulama sistemine dönüştürülmesini sağlayarak buradan faydalanan 2315 hektar sulanabilir arazinin verimli bir şekilde sulanmasını, devamında ise bu alanın tamamının kapalı sistem sulama şekline dönüştürülmesi talebimizi DSİ Genel Müdürü Özkaldı’ya ilettim.


Amacımız  DSİ Genel Müdürlüğü ve Sulama Birliklerimiz ile birlikte öncelikle mevcut durumu işler hale getirmek ve ileriye dönük olarak kapalı sistem sulama projelerinin yapılarak bölgedeki tüm çiftçilerimizin daha az maliyetli bu sulama sistemine kavuşmasını sağlamaktır. Bursa ilimizin her köşesinin daha fazla yatırım alması için çalışıyoruz.’’ şeklinde konuştu.


Karacabey Uluabat Gölü Sulama Birliği Başkanı Ahmet Koca ve Birlik Müdürü Cüneyt Nayman da, Milletvekili Önder Matlı’ya, bölgenin kalkınmasına yönelik çabalarından dolayı teşekkür ettiler.