AKP”den kooperatiflere destek « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

AKP”den kooperatiflere destek

Bu haber 03 Nisan 2012 - 10:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 2012 Yılının ‘Uluslararası Kooperatifler Yılı’ olarak ilan edilmesi dolayısıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen konferansa katıldı.


Milletvekili Matlı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; ‘’Kooperatifler dünya genelinde yaklaşık 1 milyar ortağa sahiptir. Kooperatifler kırsal kalkınmada büyük bir rol oynarlar, tahminlere göre küresel tarım ürünlerinin %50’sinin kooperatifler aracılığıyla pazarlanmaktadır.


Tarımsal kooperatifler, ekonomik üretime kadınların da katılmalarını teşvik ederek gıda üretiminin ve kırsal kalkınmanın artmasını sağlarlar. Tarımsal kooperatifler, sürdürülebilir tarımsal uygulamalar, kullanır ve gıda güvenliğine katkıda bulunur. Ülkemizde 1863 tarihlerinde başlayan kooperatifçiliğe yönelik atılan adımlar sonucu günümüzde 10 binin üzerinde kooperatif vardır.


Kooperatifçilik birlikte yönetme anlayışıdır. Ak Parti İktidarımızda 1.8 milyar lira kooperatiflere kaynak aktarılmıştır. Ayrıca ülkemizde 36 kooperatifimizin üyelerinden %50’si kadınlardan oluşmakta olup, bu durumda olan kooperatiflerimize yönelik pozitif bir ayrım yapılmaktadır.


Bu duygu ve düşüncelerle ‘2012 Uluslararası Kooperatifler Yılı’nın ülkemizdeki kooperatiflerin daha da kurumsallaşması yönünde olumlu katkılarının olacağını düşünüyor, tüm kooperatif üyelerimizi saygı ile selamlıyorum.’’