Köye dönüşe teşvik edilmeli « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Köye dönüşe teşvik edilmeli

Bu haber 30 Mart 2012 - 10:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dağlılar Derneği (DAĞ-DER), köylerin hızla boşalmakta olduğuna dikkat çekerek, göçün önüne geçilebilmesi için hükümetten özel teşvik istedi.


Has Parti'nin yaptığı ziyarette konuşan Dağ-Der Başkanı Erkan Aydın, yaptığı açıklama, son bir yılda dağ ilçelerinin yüzde 10 göç verdiğini söyleyerek, bunun ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekti.


Dağ köylülerinin gelirinin çilek ve kiraz imalatından olduğunu ifade eden Aydın, “”Bu pazardan da köylülerimizin ancak yüzde 10'unu kazanç elde edebiliyor. Bu yüzden yeni sebze ve meyve pazarlarının açılması lazım”” dedi.


Aydın, Uludağ'ın toprağının ve suyunun bolluğuna işaret ederek, hükümetten köyler boşalmadan dağ köylülerinin köye dönüşünü sağlayacak bir teşvik kanunu istediklerini kaydetti.


Şehirlileşme, aile içi dayanışmayı bozdu


Has Parti Bursa İl Başkanı Ali Mollasalih ise; Bakan Mehdi Eker'in konuyla yakından ilgilenmesi gerektiğini söyleyerek, “”Göç ülkemizin bir gerçeği. Ülkemizde köyden kente göç nedenlerinin başlıca; düşük verimlilik, ekonomik verimsizlik, yetersiz ve kötü dağıtılmış toprak, doğal afetler, eğitim koşulları olduğunu düşünüyoruz”” şeklinde konuştu.


Göçün aile ve ekonomi üstündeki etkilerinin de araştırılması gerektiğini ifade eden Mollasalih, şehir hayatına uyum sağlamaya çalışan ailelerin, yeni formlar edinerek aile içi dayanışma mekanizmalarını yitirdiklerini iddia etti.


Ziyaretin sonunda Mollasalih, Dağ-Der'in yaptığı çalışmaları dikkatle izlediklerini belirterek, nüfusu 400 bini bulan Uludağlıların Dağ-Der çatısında örnek bir birliktelik sergilediğini sözlerine ekledi.