Satacak yer kalmadı gözlerini İnegöl”e diktiler! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Satacak yer kalmadı gözlerini İnegöl”e diktiler!

Bu haber 13 Ocak 2012 - 12:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, İnegöl’ün Bursa Büyükşehir belediyesi sınırları kapsamına alınması yönündeki girişimleri eleştirdi.


Bursa’da satacak yer bulamayan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin gözünü İnegöl’e diktiğini söyleyen İlhan Demiröz, İnegöllü AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin’e de, “Bu yöndeki girişime Meclis’te bizimle birlikte karşı çıkın” çağrısında bulundu.


CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, CHP Bursa Milletvekilleri Sena Kaleli, Turhan Tayan ve Aykan Erdemir’le birlikte İnegöl basınıyla kahvaltıda bir araya geldi. Buluşmada CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan, CHP İnegöl İlçe Başkanı Erol Kazanç ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kurşunlu Belde Belediye Başkanı Erkan Dönmez ve İl Genel Meclisi Üyesi Kahraman Atlı da hazır bulundu.


CHP Milletvekilleri İnegöllü gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ağırlıklı sohbet konusu İnegöl’ün Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanması yönündeki girişimler oldu. Basın mensupları kaygılarını dile getirirken, Milletvekili İlhan Demiröz, konuyla ilgili şunları söyledi:


“İl Genel Meclisi Üyeliği ve CHP Grup Başkanvekilliği görevinde bulunmuş birisi olarak durumun tamamen ranta dayandığını söyleyebilirim. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa içerisinde kazanca dönüştürülecek kaynakların kalmaması ya da çok az kalması nedeniyle çevre ilçelere göz dikti. Bu anlamda İnegöl çok büyük bir rant bölgesi. İnegöl’ün ticari, ekonomik ve toprak zenginliği bakımından dikkat çekici bir potansiyeli var.”


İNEGÖL’ÜN İL TALEBİNİN ÖNÜ KESİLMEK İSTENİYOR


Büyükşehir sınırlarına alma girişiminin bir başka nedeninin de il olmayı hak eden İnegöl’ün bu yöndeki çaba ve ısrarlarının da engellenmek istenmesi olduğunu söyleyen İlhan Demiröz, şöyle devam etti:


“Biz CHP Milletvekilleri olarak bu haksızlığa her koşulda ‘dur’ demek için İnegöl'ün ve İnegöllünün daima yanında olacağız. Ancak İnegöllülerin yani İnegöl’de bulunan sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının, mahalle muhtarlarımızın, İnegöl Belediye Başkanlığı’nın, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi Üyelerinin, İnegöl esnafının, İnegöl'ün yerel medya güçlerinin de bu haksızlık karşısındaki duruş, eylem ve tepkilerinin de neler olduğunu bilmek istiyoruz:”


Toplantıda Türkiye’nin son siyasi gündemini de değerlendiren CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, “Şu anda Türkiye’de ayakta kalan, vatandaşın umudu olan tek kurumun Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu” ifade etti. Demiröz, şöyle devam etti:


“Genel Başkanımız dün ulusal kanaldaydı. Türkiye’de başka kanal yok mu? Biz bu kadar gündem içerisinde hangi kanalda size ulaşmaya çalışıyoruz. Çünkü diğer kanallar sorunlara ilgi göstermiyor. Diğer kanallarda enginar nasıl temizlenir, nasıl evlendirilir bunlar gösteriliyor. Hangi kanal hükümetin icraatlarıyla ilgili bir şey söyleme cesareti gösterebiliyor. Genel Başkanımız bundan sonra ‘yerel basına gideceğim’ diyor. Onun için CHP’nin kıymetini herkes bilmeli.”


AMAÇ İL GENEL MECLİSİ’Nİ DEVREDEN ÇIKARMAK


CHP Milletvekilleri yerel basın buluşmasının ardından CHP İnegöl İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Milletvekilleri, Yönetim kurulu üyeleri ve partililerle sohbet etti. Bu sohbette de ana gündem maddesi İnegöl’ün Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmesi yönündeki girişimler oldu.


CHP Milletvekili İlhan Demiröz, “Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin satacak yerleri kalmadı. İnegöl bakir bir alan. Burada mera vasfını değiştirmiş yerler var. 659 köyü olan Bursa'nın içindeki yol problemini çözemeyen bir belediyenin Ömeratlı Köyü’ne nasıl uzanacağını merak ediyoruz” dedi.


Hedeflerden birisinin de İl Genel Meclisi üyelerini devre dışı bırakmak olduğunu söyleyen İlhan Demiröz, “Bağlanma konusu buradan kaynaklanıyor. Çünkü İl Genel Meclisi’nde yapmak istedikleri haksız uygulamalar engelleniyor” diye konuştu.


HÜSEYİN ŞAHİN’E AÇIK ÇAĞRI


İnegöl’ün il olmayı hak ettiğini dile getiren İlhan Demiröz, “Daha önce AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin'e, bir çağrı yapmıştım. 'İnegöl'ün Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırlarına bağlanması söz konusu olursa, biz Bursa milletvekilleri Meclis’te karşı çıkacağız. Acaba İnegöllü AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin bizimle hareket edecek mi?' demiştim. Aynı çağrımı tekrarlıyorum”” dedi.