Kıyakçı Vekiller « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Kıyakçı Vekiller

Bu haber 30 Aralık 2011 - 10:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milletvekili (MV) seçilebilmek için propagandalarda büyük masraf gerekmektedir. Yani Türkiye’de MV olabilmek için zengin olmak gerekir. MV olmak için kimse kimseyi zorlamamaktadır. Hal böyle olunda emekli MV ‘’Maaşım az geçinemiyorum’’ demeleri yanlıştır, saptırmadır. Aslında demek istedikleri şudur, ‘’MV olabilmek için çok masraf yaptım. Bu masrafları MV emeklisi olarak geri almak istiyorum. Masraflarımı devlet karşılasın.’’

 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek kıyak emekliliği savunurken (Savunulacak tarafı da yok ya) ‘’Bir vekil 100 düğüne gider, bir küçük altın 180 lira’’ diyor. Bende şunu diyorum, MV’nin düğüne gitme mecburiyeti yok. Düğüne giderek devlete mi hizmet ediyor. Düğünlere giderek seçim yatırımı yapıyor.

 

Cemil Çiçek’e sormak istiyorum. 650 TL maaşla çalıştırdığınız, %3’ten fazla zam yapamayız dediğiniz ve ayda 19 TL zam verdiğiniz bu insanların cemiyetleri olmuyor mu? Eş ve dostları yok mudur. Yoksa bunlar insan değimlidir.

 

Gece yarısı ilaç katılım payı görüşülürken 3. önerge veriliyor ve 2 yıl hizmet eden MV’ye emekli olma hakkı tanınıyor. Pirimleri de TBMM bütçesinden karşılanıyor. Görevleri sırasında ölen, 2 yıl dahi MV yapmayanların yakınlarına, dul ve yetim aylığı bağlanıyor.

 

Normal emekli çalışırsa, emekli maaşının %15’i sosyal güvenlik destekleme primi olarak kesiliyor, MV’den kesilmiyor.

 

Yılda 2 maaş tutarında özel telefon parasını meclis ödüyor.

 

Her MV’ye sekreter, danışman, şoför tahsis ediliyor.

 

Vatandaşa ise ilaçta 3 kutuya 3 TL, ilave her kutuya 1 TL katkı payı ödetiliyor. Vatandaşa gelince vur abalıya, MV’ye gelince ballı-kaymaklı. Bu işte adalet var mıdır?

 

Memur, işçi, emekli primlerini kendisi öderken, MV’nin kini devlet karşılıyor.

 

2 yıl dahi MV yapacaksın, 8 bin TL emekli maaşı alacaksın. Çift maaş alan vekillerin aylık gelirleri de 19.7 TL çıkarıldı. 30 yıl prim ödeyen sade vatandaş ise 800 TL emekli maaşı alıyor.

 

Bu kadar mağdur emekli, dul, yetim, işçi, memur varken kendinize yaptığınız bu zamlara insaf, el insaf denir.

 

Şair ne kadar haklı söylemiş, ‘’Yiyin beyler yiyin, aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yiyin.’’

 

Milletvekilleri, sizlerin olağanüstü bir özelliğiniz mi var. Bir çoğunuzun verdiği hizmet liderinizin emrini dinlemek, emme-basma tulumba gibi mecliste el kaldırmak değil midir?

 

Yemin dışında kürsüye çıkmayan pek çok MV var. İlinin, ilçesinin sorunlarını dahi bilmeyen bu insanlardan hangi fayda temin edilebilinir. MV, Türkiye ve dünya görüşü olan, gelişmeleri takip eden kültürlü insanlar olması gerekir.

 

Ayrıca MV danışmanları var. Maaşları 5 bin 400 TL’ye çıkarıldı. Eş, dost, arkadaştan seçilen bu danışmanlarında Türkiye ve dünya görüşüne sahip, danışmanlık vasfını yerine getirebileceklerine inanmıyorum.

 

Maliye Bakanı, ‘’Asgari ücrete %3’ten fazla zam yaparsak dengeler bozulur, Yunanistan’a döneriz’’ demişti. 2 yıl MV yapana 8 bin TL emekli maaşı, 30 gün çalışan emekçiye 650 TL maaş. Ayıptır, günahtır insan utanır. Eğer utanacak yüz varsa. Bu zammı onaylayan MV’ler halkın arasına hangi yüzle çıkacaklar merak ediyorum.

 

Cemil Çiçek zammı savunurken gazetecilere, ‘’Kaleminizden kan damlamasın’’ diyor. Vatandaşta ‘’Bir milyon işsiz üniversite mezunu, 350 bin ataması yapılmayan öğretmen varken, M.Vekillerine bir gecede %100 zam yapan iktidarı kınıyorum. Hakkım zehir zıkkım olsun’’ diyor. Bir diğer vatandaşta ‘’Allah korkusu varsa bu yasa kabul edilmez. Helal-haram demeden bu maaş yenmez.’’ diyor. Haksızlar mı?

 

Bakan yardımcılarının 1 aylık makam aracı kira bedelinin 45 bin TL olduğunu öğreniyoruz. Beyler, bu paraya araba alırsınız. 2 bin TL’ye şoförde tutarsınız bir ayda araba kendisini amorti eder. İktidar herhalde, ‘’Devletin malı deniz, yemeyen domuz’ düsturuyla hareket ediyor. Yazık ediyorsunuz bu devletin parasına. Günahtır, bu ülke hepimizin.

 

Bu konuda CHP’ye haksızlık ediliyor. İktidar suçunu hafifletmek için yandaş medya ile beraber ‘’Önerge muhalefetle beraber ortak verildi’’ diyor. Önerge, CHP grup kararıyla değil, ortak karara uymayan kişisel iradeyle iki kişi tarafından imzalanıyor. Oylamada ise bir vekil oy kullanıyor. Oylamada CHP, genel kurul salonunu terk etmiştir. Grup kararına uymayan iki vekilde disiplin kuruluna verilmiştir.

 

Son sözüm; asgari ücretliler, atanamayan öğretmenler, işsizler ordusu, emekliler sakın içiniz kan ağlamasın. AKP size kömür, erzak versin, sizde seçimlerde AKP’ye oy verin.