20 Mart Çarsamba


Zorla tohumluk mısır ektiriyorlar

Zorla tohumluk mısır ektiriyorlar Karacabey Ziraat Odası’nda, tohumluk mısır ile sanayi mısırı eken çiftçilerin çakışan bölgelerdeki problemlerini gidermek için İl...
Bu Haber 13 Nisan 2018 07:50 Yayınlandı

Karacabey Ziraat Odası’nda, tohumluk mısır ile sanayi mısırı eken çiftçilerin çakışan bölgelerdeki problemlerini gidermek için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden gelen görevliler ve ara bulucu komisyon üyeleri, çiftçilerin itirazlarına inceleyerek ifadelerini dinledi.

 

Karacabey Ziraat Odası üyeleri, tohum firmalarının tohum ekimlerini geçe bırakmalarından duydukları rahatsızlığı komisyon üyelerine aktardı. Tohum firmalarının bölgeleri ikiye böldüğünü iddia eden çiftçiler, “Tohumluk mısır ile sanayi mısırı birbirlerini döllüyor. Bu durumdan bizler zararlı çıkıyoruz. Tohum firmaları tohumluk mısır ekimini daha erken yapmalı. Tohum firmaları yüzünde bizler eşimizle dostumuzla anlaşmazlığa düşüyoruz. Bunun ile ilgili yasada düzenleme istiyoruz” dedi.

 

İlk olarak Akhisar Mahalle Muhtarı Celali Atış söz alarak, “Bizlere zorla tohumluk mısır ektirmeye çalışıyorlar. Yılbaşında ÇKS yaptırarak ne ekeceğimizin beyanını veriyoruz. Tohumluk mısır ekmek bizlere para kazandırmıyor” ifadesini kullandı.

 

Harmanlı Mahallesi eski muhtarı Hüseyin Lafçı da, “Ben şirketlerin tohum ekiminden dolayı 90 dönüm arazimden mağdur oluyorum. Bu yere 2016 yılında 40 bin TL masraf yaparak 1200 metre yer altına boru döşeyip Kocaçay’dan arazime su getirdim. Çoluğumun çocuğumun geleceği adına Türk ekonomisine daha fazla katkı yapabilmek ve katma değeri arttırmak için kendime zemin hazırladım. Şimdi tohum şirketleri kalkıyor, bana zorla tohumluk mısır ektirmek istiyor. Para kazanamadığımız bir işi yaptırmaya zorluyorlar. Bu sebepten dolayı ben ve diğer çiftçi arkadaşlarım mağduruz” söyleminde bulundu.

 

Canbalı Mahallesi çiftçilerinden İbrahim Der ise, “Runguçpaşa Mahallesi Bayıraltı Mevkii’nde bulunan arazilerimiz su havzası bölgesinde. Burada tohumluk mısır ekimi yapılmak isteniyor, biz çiftçiler olarak sanayi mısır ekmekteyiz. Mutlaka tohumluk ekimi yapılacaksa 1. ekimin dane mısırı olarak tarafımıza verilmesini istiyoruz. 2. ekim olarak da sanayi mısırı verilmesini talep ediyoruz. Burası su havzası olduğu için 2. ekimde malımızı hasat edemiyoruz. Tohum firmalarının tohumluk mısırları erken hasat edip kurutma imkanları var. Bizler sanayi mısırı ektiğimiz için mısırın dalında kuruması lazım” diye konuştu.

 

 

Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, çiftçilerin bu söylemleri sonrası mağduriyete dikkat çekti. Erdem, “Tohumluk firma ekimlerinde 3 firma için yüzlerce çiftçi mağdur oluyor. Mısır ekim dönemi gelmiş, insanlar zamanı geçmiş şekilde firmalarla anlaşmaya çalışıyor. Bu çiftçi için zuldür. Ziraat Odası olarak buradan tüm yetkilileri uyarıyoruz. Önümüzdeki yıl aynı şekilde itiraz toplantısı geç olursa Karacabey çiftçisi hiçbir firmayı dinlemeden mısır ekecektir. Tüm yetkililere duyuruyorum.

 

Miraslı yerler yüzünden ÇKS’den mağdur olan çiftçiler, ÇKS vermediği için tohumluk firmalar tarafından ciddiye alınmıyor. Bu konuda da devletimizin ÇKS olayında çiftçilerin taleplerini dikkate almalarını istiyorum. Tohum firmalarıyla ilgili yasanın tüm Karacabey çiftçileri olarak gözden geçirilmesini talep ediyoruz. İnsanlar bu konuda bu kadar mağdur edilemez, rahatsız edilemez” şeklinde konuştu.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM