18 Şubat Pazartesi


Zararı olanın kredi borcuna erteleme

Zararı olanın kredi borcuna erteleme   Karacabey Ziraat Odası, dolu ve doğal afetler sebebiyle ekili ürünleri zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası...
Bu Haber 12 Temmuz 2018 16:47 Yayınlandı

 

Karacabey Ziraat Odası, dolu ve doğal afetler sebebiyle ekili ürünleri zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan kredi borçlarının erteleneceğini duyurdu.

 

Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Zarar gören çiftçilerimizin 11 Ağustos 2018 tarihine kadar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri önemle duyurulur” dedi.

 

Karacabey ve ülke genelinde 2018 yılında çeşitli afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki borçları bir yıl süreyle ertelenecek.

 

 

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, konuyla ilgili yaptığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi: “24 Haziran 2018 tarih ve 30458 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2018/11983 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 01.01.2018 tarihinden 31.12.2018 tarihine kadar ilçemiz genelinde meydana gelen deprem, şiddetli rüzgar, yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az %30 oranında zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) ile Tarım ve Orman Bakanlığının diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olup üretim faaliyetlerine devam eden çiftçilerimizin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelemesi yapılacaktır.

 

Bu kapsamda tabii afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az %30 oranında zarar gören ve bu durumları İl/İlçe Hasar Tespit Komisyonları’nca belirlenen çiftçilerimizin düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçları ertelenecektir. Zarar gören çiftçilerimizin 11 Ağustos 2018 tarihine kadar Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri önemle duyurulur”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM